Nermina Mizimovic (S)

Nermina Mizimovic (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 61
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post nermina.mizimovic[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Tomas Kronståhl
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-11-11 – 2020-02-14
    • Ersättare 2019-01-22 – 2019-05-07
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-09-08 – 2020-09-08
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2019-11-11 – 2020-02-14
    • Extra suppleant 2019-01-22 – 2019-05-07
    • Skatteutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Extra suppleant 2019-11-11 – 2020-02-14
    • Extra suppleant 2019-01-22 – 2019-05-07
    • Finansutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • Utbildningsutskottet

    • Extra suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2020-09-08 – 2020-12-01

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19 (ersättare 190122-190507). Extra suppleant konstitutionsutskottet 19 och skatteutskottet 19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 17 september 2020 Statsministerns frågestund
Frågestund 21 november 2019 Frågestund

Tjust- och Stångådalsbanan

Motion 2020/21:1656 av Nermina Mizimovic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1656 av Nermina Mizimovic m.fl. S Tjust- och Stångådalsbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna att utveckla och förbättra Tjust- och Stångådalsbanan och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU

Motion 2020/21:1656 av Nermina Mizimovic m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1656 av Nermina Mizimovic m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Konkurrensneutralitet mellan medieföretag verksamma i Sverige

Motion 2020/21:1686 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1686 av Laila Naraghi m.fl. S Konkurrensneutralitet mellan medieföretag verksamma i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över globala digitala reklam- och medieleverantörers beskattning i Sverige för att stärka konkurrensneutraliteten


Utskottsberedning: SkU

Motion 2020/21:1686 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:1686 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Vattenbrist

Motion 2020/21:1655 av Nermina Mizimovic (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1655 av Nermina Mizimovic S Vattenbrist Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att förebygga och hantera vattenbristsituation och att anpassa aktuell lagstiftning till vattenbrist och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:CU14

Motion 2020/21:1655 av Nermina Mizimovic (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1655 av Nermina Mizimovic (S) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se