Anders Sundström (S)

Anders Sundström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel styrelseordförande
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-07-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2004-07-31
    • Ledig 1998-10-05 – 1998-10-26
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-07-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 1994-10-07 – 1996-03-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utbildning samt personal- och kompetensförsörjning i skogslänen

Motion 2003/04:Ub462 av Hans Stenberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub462 av Hans Stenberg m.fl. s Utbildning samt personal- och kompetensförsörjning i skogslänen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbildning samt personal- och kompetensförsörjning i skogslänen. Motivering I allt fler


Utskottsberedning: 2003/04:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Haparandabanan

Motion 2003/04:T548 av Lennart Klockare m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T548 av Lennart Klockare m.fl. s Haparandabanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om byggande av Haparandabanan. Motivering Byggandet av Botniabanan pågår som bäst och beräknas vara klar till Umeå år 2008. Regeringen


Utskottsberedning: 2003/04:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Namnbyte på riksväg 45

Motion 2003/04:T537 av Berit Högman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T537 av Berit Högman m.fl. s Namnbyte på riksväg 45 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ändra beteckningen på stamvägen riksväg 45 till E 45. Motivering Stamvägen riksväg 45 går idag som en blodåder genom i stort


Utskottsberedning: 2003/04:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.