Mattias Jonsson (S)

Mattias Jonsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 129
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post mattias.jonsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2014-10-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot näringsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-18, näringsutskottet 10-14, trafikutskottet 14-18 och försvarsutskottet 18-. Suppleant riksdagsstyrelsen 14-.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, el-telelinjen, slutår 91. Komvux, teknisk linje, slutår 92.
  • Anställningar

    PLM, Lysekil 93. Marinverkstan 94. Volvo Cars, Uddevalla 96-03. Ombudsman, IF Metall, Göteborg 03-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Lysekil 91-97. Ersättare/ledamot, socialnämnden, Lysekil 91-97. Kommunfullmäktig, Stenungsund 02-05. Ersättare, Majornas distriktsstyrelse, Göteborg 06-10. Ersättare, byggnadsnämnden, Göteborg 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Metallklubben, Volvo Cars, Uddevalla 98-03. Ordförande, IF Metall, Göteborgs Socialdemokratiska förening 05-. Ledamot, socialdemokratiska distriktsstyrelsen, Göteborg 06-. Ersättare, LO, Göteborg 04-. Ersättare, Folkets Hus styrelse, Göteborg 06-.
  • Bostadsort

    Göteborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Klimatomställning och social hållbarhet

Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. S Klimatomställning och social hållbarhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att uppmärksamma samtliga dimensioner av begreppet hållbarhet för en rättvis och socialt hållbar omställning som också involverar sammanslutningar


Utskottsberedning: 2021/22:AU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3847 av Jamal El-Haj m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Brottsförebyggande åtgärder avseende mäns våld mot kvinnor

Motion 2021/22:3335 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3335 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Brottsförebyggande åtgärder avseende mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att intensifiera de brottsförebyggande insatserna avseende mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2021/22:SoU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3335 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3335 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Åtgärder för att bryta segregationen

Motion 2021/22:2754 av Gunilla Carlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:2754 av Gunilla Carlsson m.fl. S Åtgärder för att bryta segregationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta åtgärder för att minska segregationen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige är alltjämt ett av världens


Utskottsberedning: 2021/22:AU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:2754 av Gunilla Carlsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:2754 av Gunilla Carlsson m.fl. (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.