Marita Ulvskog (S)

Marita Ulvskog (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Journalist/Partisekreterare
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-07-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2004-09-15 – 2009-07-13
    • Ledig 1998-10-05 – 2004-09-14
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2009-07-14 – 2019-07-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2004-11-25 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 23 november 2006 Frågestund
Interpellationsdebatt 2002/03:365 av Lindgren, Anna (m) 26 maj 2003 konstnärers pensionsvillkor
Interpellationsdebatt 2002/03:322 av Billström, Tobias (m) 19 maj 2003 Malmös kulturinstitutioner
Interpellationsdebatt 2002/03:118 av Sellén, Birgitta (c) 23 januari 2003 Hemsö fästning

Det livslånga lärandet

Motion 2008/09:Ub545 av Per Svedberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub545 av Per Svedberg m.fl. s Det livslånga lärandet s97048 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om det livslånga lärandet och högre utbildning. Motivering Alla har rätt till en god utbildning och kunskapsnivå. I allt


Utskottsberedning: 2008/09:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub545 av Per Svedberg m.fl. (s) (doc, 41 kB)

En skola fri från diskriminering och kränkande behandling

Motion 2008/09:Ub543 av Anneli Särnblad och Marita Ulvskog (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub543 av Anneli Särnblad och Marita Ulvskog s En skola fri från diskriminering och kränkande behandling s6016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att noga följa hur lagen om förbud mot diskriminering och annan kränkande


Utskottsberedning: 2008/09:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub543 av Anneli Särnblad och Marita Ulvskog (s) (doc, 38 kB)

Väntetider hos BUP

Motion 2008/09:So373 av Carin Runeson och Marita Ulvskog (s)

Motion till riksdagen 2008/09:So373 av Carin Runeson och Marita Ulvskog s Väntetider hos BUP s19038 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över och skapa goda förutsättningar för BUP-verksamheten i hela landet. Motivering Trycket på BUP,


Utskottsberedning: 2008/09:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So373 av Carin Runeson och Marita Ulvskog (s) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se