Marianne Pettersson (S)

Marianne Pettersson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 125
Titel Undersköterska.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post marianne.pettersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-02-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-08
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-02-08 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-180924). Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 14-18. Suppleant utbildningsutskottet 14-18, socialutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Gentekniknämnden 15-18 och Livsmedelsverkets insynsråd 16-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Öka hållbart och jämställt svenskt jordbruksbistånd för att bekämpa hungern i spåren av corona

Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. S Öka hållbart och jämställt svenskt jordbruksbistånd för att bekämpa hungern i spåren av corona Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör se över möjligheten att satsa en större andel av biståndet på


Utskottsberedning: 2020/21:UU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2023 av Mattias Vepsä m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Ökat statligt ansvar för infrastruktur med riksintresse

Motion 2020/21:2040 av Marianne Pettersson och Per-Arne Håkansson (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:2040 av Marianne Pettersson och Per-Arne Håkansson båda S Ökat statligt ansvar för infrastruktur med riksintresse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökat statligt ansvar för infrastruktur med riksintresse och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:TU16

Motion 2020/21:2040 av Marianne Pettersson och Per-Arne Håkansson (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2040 av Marianne Pettersson och Per-Arne Håkansson (båda S) (pdf, 73 kB)

Forskning och riktlinjer vid lipödem

Motion 2020/21:2042 av Marianne Pettersson (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2042 av Marianne Pettersson S Forskning och riktlinjer vid lipödem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om forskning och riktlinjer vid lipödem och tillkännager detta för regeringen. Motivering Enligt Patientlagen 2014:är målet med hälso- och


Utskottsberedning: 2020/21:SoU17

Motion 2020/21:2042 av Marianne Pettersson (S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:2042 av Marianne Pettersson (S) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se