Maria Hassan (S)

Maria Hassan (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel historiker
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Demokratiseringsprocessen i Uzbekistan

Skriftlig fråga 2005/06:1642 av Hassan, Maria (s)

den 17 maj Fråga 2005/06:1642 av Maria Hassan s till utrikesminister Jan Eliasson s Demokratiseringsprocessen i Uzbekistan Den 13 maj var årsdagen sedan den repressiva regimen i Uzbekistan använde våld för att slå ned civila demonstranter i Andizjan som krävde demokratiska förändringar. Säkerhetsstyrkorna sköt

Inlämnad: 2006-05-17 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Socialt utsatta flickor

Skriftlig fråga 2005/06:1610 av Hassan, Maria (s)

den 15 maj Fråga 2005/06:1610 av Maria Hassan s till statsrådet Morgan Johansson s Socialt utsatta flickor Många undersökningar pekar på att flickor och unga kvinnor mår allt sämre. Samtidigt visar studier att de får vänta betydligt längre på hjälp från samhället än pojkar i samma situation. Det anges många förklaringar.

Inlämnad: 2006-05-15 Besvarare: Morgan Johansson (S)

med anledning av prop. 2005/06:105 Trygga konsumenter som handlar hållbart – Konsumentpolitikens mål och inriktning

Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att kravet i lagen 1970:417 om marknadsdomstol m.m. på att Konsumentombudsmannen, tillika Konsumentverkets generaldirektör, skall vara jurist skall tas bort. Motivering Konsumentverket är central förvaltningsmyndighet


Utskottsberedning: 2005/06:LU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v) (doc, 48 kB) Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v) (pdf, 162 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.