Malin Danielsson (L)

Malin Danielsson (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län, plats 112
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post malin.danielsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-02-01 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-02-07 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ett skolsystem för kunskap och bildning

Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. L Ett skolsystem för kunskap och bildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om särskilda satsningar för att lyfta skolor i utsatta områden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2021/22:UbU1

Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 81 kB) Motion 2021/22:4002 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 109 kB)

Liberal feministisk politik för lika rättigheter och möjligheter

Motion 2021/22:3963 av Roger Haddad m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:3963 av Roger Haddad m.fl. L Liberal feministisk politik för lika rättigheter och möjligheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att jämställdhetsintegrering bör vara den bärande strategin i jämställdhetspolitiken och tillkännager detta


Utskottsberedning: AU JuU SfU UbU 2021/22:FiU26 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15 2021/22:UU1
Riksdagsbeslut (19 yrkanden): 2 avslag, 17 saknar beslutsinformation

Motion 2021/22:3963 av Roger Haddad m.fl. (L) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:3963 av Roger Haddad m.fl. (L) (pdf, 158 kB)

Liberal klimatpolitik - omställning i en växande ekonomi

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal klimatpolitik omställning i en växande ekonomi Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökad export av varor och tjänster med liten klimatpåverkan, som ett verktyg i det globala klimatarbetet,


Utskottsberedning: MJU NU SkU UU 2021/22:CU13 2021/22:CU8 2021/22:MJU15 2021/22:MJU17 2021/22:NU12 2021/22:NU15 2021/22:TU5 2021/22:TU7

Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 145 kB) Motion 2021/22:4199 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 320 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se