Magnus Manhammar (S)

Magnus Manhammar (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 62
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.manhammar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-05-16 – 2022-09-26
    • Ledig 2022-03-28 – 2022-05-15
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-03-27
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14-18, arbetsmarknadsutskottet 14-18 och socialutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. S Signera och ratificera FN:s kärnvapenförbud Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av instiftandet av en internationell konvention som förbjuder kärnvapen och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: 2021/22:UU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:3846 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 87 kB)

Sverige bör ta initiativ till ekocidlagstiftning

Motion 2021/22:3741 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3741 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä båda S Sverige bör ta initiativ till ekocidlagstiftning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör undersöka möjligheten att internationellt ta initiativ till att komplettera Romstadgan


Utskottsberedning: 2021/22:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3741 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:3741 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S) (pdf, 88 kB)

Ett hållbart och effektivt transportsystem

Motion 2021/22:3742 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S)

Motion till riksdagen 2021/22:3742 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä båda S Ett hållbart och effektivt transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett hållbart och effektivt transportsystem och tillkännager detta för regeringen. Motivering Globalt utgör transportsektorn


Utskottsberedning: 2021/22:TU16

Motion 2021/22:3742 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:3742 av Magnus Manhammar och Mattias Vepsä (båda S) (pdf, 83 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.