Lotta Olsson (M)

Lotta Olsson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Örebro län, plats 270
Titel Intensivvårdssjuksköterska/Fil.mag.
Född år 1960
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post charlotta.olsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2012-03-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2013-02-01 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Ledamot 2015-01-29 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-03-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2011-03-07 – 2012-03-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-03-06 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-02 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2016-10-26 –
    • Suppleant 2015-09-21 – 2016-10-26
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2018-10-24 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-12 och 13- (statsrådsersättare 101004-120329). Ledamot försvarsutskottet 15-18 och näringsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 10-12, näringsutskottet 10-12, arbetsmarknadsutskottet 11-12, finansutskottet 13-14, försvarsutskottet 14-15 och 18-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15, 16, 17 och 18, EU-nämnden 18- och trafikutskottet 19-. Ledamot riksdagens valberedning 16-. Suppleant riksdagens valberedning 15-16 och riksdagens överklagandenämnd 18-.
  • Utbildning

    Allmän hälso- och sjukvårdslinje -87. Specialistutbildning, SS Intensivvård -89. Specialistutbildning, SS Anestesi -90. Fil.mag. hälso- och sjukvårdsadministration.
  • Anställningar

    Undersköterska 78-85. Sjuksköterska 87-88. Specialistsjuksköterska 89-94. Lärare, specialistutbildning SS 94-95. Sektionsledare 95-99. Avdelningschef 99-06. Samordningssköterska 03-06. Politisk sekreterare 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet Myndigheten för samhällsskydd och beredskap. Suppleant, Viltförvaltningsdelegationen Örebro Län.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro 06-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Örebro 06-10. Ordförande, gymnasienämnden, Örebro 06-10. Landstingsfullmäktig 06-10. Ordförande, kommunala pensionärsrådet. Regionfullmäktig, Örebro 14-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Revisor, svenska sjuksköterskestudenters förening 85-87.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:50 Krav på rapportering av betalningstider

Motion 2021/22:4312 av Lars Hjälmered m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4312 av Lars Hjälmered m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:50 Krav på rapportering av betalningstider Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga ifall rapporteringen ska följa räkenskapsåret och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:NU13

Motion 2021/22:4312 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4312 av Lars Hjälmered m.fl. (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av skr. 2021/22:31 Riksrevisionens rapport om hållbart företagande och styrning av de statligt ägda bolagen

Motion 2021/22:4276 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4276 av Lars Hjälmered m.fl. M, KD med anledning av skr. 2021/22:31 Riksrevisionens rapport om hållbart företagande och styrning av de statligt ägda bolagen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör genomföra hållbarhetsanalyser


Utskottsberedning: 2021/22:NU4

Motion 2021/22:4276 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:4276 av Lars Hjälmered m.fl. (M, KD) (pdf, 75 kB)

Modern miljöbalk

Skriftlig fråga 2021/22:261 av Lotta Olsson (M)

Fråga 2021/22:261 Modern miljöbalk av Lotta Olsson M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Vi står inför enorma förändringar av samhället och världen. De fossila bränslen som i dag står för 80 procent av den globala energiproduktionen ska fasas ut för att vi ska klara klimatmålen och minska koldioxidnivåerna i atmosfären.

Inlämnad: 2021-10-25 Svarsdatum: 2021-11-03 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Skriftlig fråga 2021/22:261 av Lotta Olsson (M) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se