Lena Rådström Baastad (S)

Lena Rådström Baastad (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 343
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865038
E-post lena.radstrom.baastad[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Partisekreterare
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialdemokraterna

    • Partisekreterare 2016-08-27 –
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant civilutskottet 18- och utrikesutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Snickaren Åke Larsson och förskolläraren Elvy Wennerström.
  • Utbildning

    Barn- och fritidsprogrammet, Virginska skolan, Örebro 90-92. Samhällsvetenskaplig påbyggnadsutbildning, Karolinska skolan, Örebro 92-94. Fil kand. Arbetslivspedagogik, Örebro universitet 96-99.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Konsum Garphyttan 92-95. Butiksarbete, Ica Vintrosa 95-97. It-säljare, Telia 97-98. Politisk sekreterare, Örebro kommun 99-02. Kanslichef, Örebro kommun, 03-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Örebro socialdemokratiska studentförening 96-98. Vice ordförande, Örebro Arbetarekommun 08-14. Ordförande, Socialdemokraterna Örebro län 15-16. Partisekreterare, Socialdemokraterna 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Örebro, 97-16. Ledamot, kommunstyrelsen 06-16 och ordförande, 10-16. Ordförande, Gymnasienämnden Örebro 03-06.

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se