Lars-Erik Lövdén (S)

Lars-Erik Lövdén (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sekreterare
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2004-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1998-11-23 – 2004-10-31
    • Ordinarie 1980-01-10 – 1998-11-22
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1979-10-23 – 1979-11-25
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1979-11-28 – 1979-12-31
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 1998-10-13 – 1998-11-19
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Vice ordförande 1986-10-07 – 1994-10-02
    • Ledamot 1982-10-04 – 1986-10-07
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1980-10-07 – 1988-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1981-10-06 – 1982-10-03
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2004-10-31
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1986-10-07 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 – 1998-11-19
    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Öresundsbrons järnvägsanslutningar

Motion 1998/99:T908 av Lars-Erik Lövdén m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1998/99:T908 av Lars-Erik Lövdén m.fl. s Öresundsbrons järnvägsanslutningar Med Öresundsbron inleds en process mot en nära integrering av Malmö- och Köpenhamnsregionerna. Detta skapar förutsättningar för en positiv utveckling i hela Öresundsregionen. Öresundsbron öppnar också möjligheter till


Utskottsberedning: -1998/99:TU5
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Felparkeringsavgifter

Motion 1998/99:T418 av Marie Granlund och Lars-Erik Lövdén (s)

Motion till riksdagen 1998/99:T418 av Marie Granlund och Lars-Erik Lövdén s Felparkeringsavgifter Antalet obetalda felparkeringsavgifter växer kraftigt. 1995 hade 75 063 personer obetalda avgifter motsvarande nära 500 miljoner kronor. Betalningsmoralen har under en följd av år varit sjunkande. Svårigheterna för kronofogdemyndigheterna


Utskottsberedning: -1998/99:TU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Arbetspendling mellan Sverige och Danmark

Motion 1998/99:Sk682 av Marie Granlund och Lars-Erik Lövdén (s)

Motion till riksdagen 1998/99:Sk682 av Marie Granlund och Lars-Erik Lövdén s Arbetspendling mellan Sverige och Danmark Öresundsregionen är en stark och dynamisk utvecklingsregion. Öresundsförbindelsen skapar helt nya förutsättningar. I första hand knyts Skåne och Själland samman till en ny hemmamarknad med tre och en


Utskottsberedning: -1998/99:SkU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.