Katja Nyberg (SD)

Katja Nyberg (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 279
Titel Polis/kriminalinspektör.
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post katja.nyberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Säkerställande av kvalitet före kvantitet i polisutbildningen

Interpellation 2021/22:510 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2021/22:510 Säkerställande av kvalitet före kvantitet i polisutbildningen av Katja Nyberg SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S En väl fungerande polis är en förutsättning för en trygg rättsstat. Svensk polis har i dag stora utmaningar att fullfölja sitt uppdrag och behöver ökade resurser

Inlämnad: 2022-05-20 Svarsdatum: 2022-06-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:510 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Säkerställande av kvalitet före kvantitet i polisutbildningen

Uppföljningsmodell för att kvalitetssäkra polisens arbete

Interpellation 2021/22:509 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2021/22:509 Uppföljningsmodell för att kvalitetssäkra polisens arbete av Katja Nyberg SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S En väl fungerande polis är en förutsättning för en trygg rättsstat. Svensk polis har i dag stora utmaningar att fullfölja sitt uppdrag och behöver ökade resurser

Inlämnad: 2022-05-20 Svarsdatum: 2022-06-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:509 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 90 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Uppföljningsmodell för att kvalitetssäkra polisens arbete

Otillåten påverkan mot poliser

Interpellation 2021/22:322 av Katja Nyberg (SD)

Interpellation 2021/22:322 Otillåten påverkan mot poliser av Katja Nyberg SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Polismyndigheten har i dag stora utmaningar i att fullfölja sitt uppdrag. Det behövs ökade resurser både ekonomiskt och lagföringsmässigt. Dåliga löner och dåliga arbetsvillkor men framför

Inlämnad: 2022-02-02 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:322 av Katja Nyberg (SD) (pdf, 101 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Otillåten påverkan mot poliser

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.