Karin Rågsjö (V)

Karin Rågsjö (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 173
Titel Socionom/Kommunikationsstrateg.
Född år 1955
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post karin.ragsjo[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Vänsterpartiet

    • Kvittningsman 2017-11-08 –
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2019-02-14 – 2020-02-29

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, styrelsen för KSAN, Kvinnoorganisationernas samarbetsråd i alkohol- och narkotikafrågor. Ledamot, Vänsterpartiets partistyrelse 12-.
  • Litteratur

    Dogmer som dödar - vägval för svensk narkotikapolitik (17, tillsammans med andra) och Medmänsklighet - vägen till en ny gemenskap (18, tillsammans med andra).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialutskottet 14-. Suppleant finansutskottet 14-18 och EU-nämnden 19-. Kvittningsman Vänsterpartiet 17-. Suppleant ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Kommunalarbetaren Kurt Rågsjö och kontoristen Irma Hellner.
  • Utbildning

    Socionomexamen, utbildad familjeterapeut, diplomerad i PR och kommunikation på Berghs.
  • Anställningar

    Fältassistent, Solna kommun 78-82. Behandlingsassistent, Stockholms läns landsting 82-86. Behandlingsassistent, Stockholms kommun 86-87. Byrådirektör, Socialstyrelsen 87-91. Informatör, Fia projektet 91-94. Avdelningsdirektör, Folkhälsoinstitutet 94-98. Borgarrådssekreterare, Vänsterpartiet, Stockholm 98-00. Preventionsenheten, Stockholms stad 00-01. Projektledare, Alkoholkommittén 01-07. Kommunikationsstrateg, Socialstyrelsen, Smittskyddsinstitutet, Folkhälsomyndigheten 08-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Socialstyrelsens rättsliga råd.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:60 Riksrevisionens rapport om Försäkringskassans arbete med att förebygga sjukskrivning

Motion 2021/22:4322 av Ida Gabrielsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4322 av Ida Gabrielsson m.fl. V med anledning av skr. 2021/22:60 Riksrevisionens rapport om Försäkringskassans arbete med att förebygga sjukskrivning 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ta initiativ till att öka kunskapen


Utskottsberedning: 2021/22:SfU9

Motion 2021/22:4322 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4322 av Ida Gabrielsson m.fl. (V) (pdf, 83 kB)

med anledning av prop. 2021/22:45 Ökade möjligheter att stänga skolor med allvarliga brister

Motion 2021/22:4310 av Daniel Riazat m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4310 av Daniel Riazat m.fl. V med anledning av prop. 2021/22:45 Ökade möjligheter att stänga skolor med allvarliga brister 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Skolinspektionen inte ska ges utökade möjligheter att stänga skolor med


Utskottsberedning: 2021/22:UbU10

Motion 2021/22:4310 av Daniel Riazat m.fl. (V) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4310 av Daniel Riazat m.fl. (V) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2021/22:62 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen

Motion 2021/22:4301 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:4301 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av skr. 2021/22:62 Fortsatt giltighet av covid-19-lagen och lagen om tillfälliga smittskyddsåtgärder på serveringsställen 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tiden som regeringen har på sig


Utskottsberedning: 2021/22:SoU8

Motion 2021/22:4301 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4301 av Karin Rågsjö m.fl. (V) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se