Josefin Malmqvist (M)

Josefin Malmqvist (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 320
Född år 1987
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866631
E-post josefin.malmqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2019-05-10 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-05-10
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-05-10 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vuxenutbildningen

Motion 2019/20:3117 av Josefin Malmqvist och Niklas Wykman (båda M)

Motion till riksdagen 2019/20:3117 av Josefin Malmqvist och Niklas Wykman båda M Vuxenutbildningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det bör införas ett friskolesystem inom vuxenutbildningen med Skolinspektionen som tillsynsmyndighet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU

Motion 2019/20:3117 av Josefin Malmqvist och Niklas Wykman (båda M) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3117 av Josefin Malmqvist och Niklas Wykman (båda M) (pdf, 82 kB)

Jämställdhet

Motion 2019/20:3189 av Mats Green m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2019/20:3189 av Mats Green m.fl. M Jämställdhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka deltagandet på arbetsmarknaden bland utrikes födda kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om


Utskottsberedning: JuU KrU SfU SkU SoU UbU 2019/20:AU10 2019/20:AU7 2019/20:AU9 2019/20:JuU23

Motion 2019/20:3189 av Mats Green m.fl. (M) (docx, 92 kB) Motion 2019/20:3189 av Mats Green m.fl. (M) (pdf, 159 kB)

Redovisning av vad skattepengarna går till på deklarationen

Motion 2019/20:3116 av Josefin Malmqvist och Ida Drougge (båda M)

Motion till riksdagen 2019/20:3116 av Josefin Malmqvist och Ida Drougge båda M Redovisning av vad skattepengarna går till på deklarationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga om det ska framgå tydligt av deklarationen vad skattepengarna gått till och tillkännager


Utskottsberedning: SkU

Motion 2019/20:3116 av Josefin Malmqvist och Ida Drougge (båda M) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3116 av Josefin Malmqvist och Ida Drougge (båda M) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se