Ingemar Kihlström (KD)

Ingemar Kihlström (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 70
Titel Inköpare.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ingemar.kihlstrom[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2020-01-16 – 2020-03-18
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot justitieutskottet 18-. Suppleant försvarsutskottet 18- och utbildningsutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Thore Martinsson och Britta Martinsson, f. Kihlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk maskiningenjör, Skara/Skövde 82-86. Högskoleingenjör 80p, Högskolan i Borås 86-88.
  • Anställningar

    Konstruktör, Autoliv Vårgårda 89-91, projektledare, 94-02 och inköpare 02-18. Lärarvikarie, Gullhögskolan, Vårgårda 91-92.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Herrljunga 98-, 2:e vice ordförande, 98-02. Ledamot, kommunstyrelsen, Herrljunga 99-02. Ledamot, utbildningsnämnden, Herrljunga 03-18, ordförande 05-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2021/22:57 Riksrevisionens rapport om effektiviteten i Polismyndighetens arbete med information till brottsutsatta

Motion 2021/22:4339 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4339 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:57 Riksrevisionens rapport om effektiviteten i Polismyndighetens arbete med information till brottsutsatta Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska se till att Polismyndigheten


Utskottsberedning: 2021/22:JuU12

Motion 2021/22:4339 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4339 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 85 kB)

med anledning av prop. 2021/22:46 Lättnader i tillståndsplikten för ljuddämpare

Motion 2021/22:4311 av Johan Forssell m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4311 av Johan Forssell m.fl. M, KD med anledning av prop. 2021/22:46 Lättnader i tillståndsplikten för ljuddämpare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i vapenlagen 1996:67 med den ändringen att det bör klargöras att den som innehar en ljuddämpare


Utskottsberedning: 2021/22:JuU11

Motion 2021/22:4311 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:4311 av Johan Forssell m.fl. (M, KD) (pdf, 77 kB)

med anledning av skr. 2021/22:12 Riksrevisionens rapport om myndigheters service till enskilda som inte kan eller vill vara digitala

Motion 2021/22:4250 av Tuve Skånberg m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4250 av Tuve Skånberg m.fl. KD med anledning av skr. 2021/22:12 Riksrevisionens rapport om myndigheters service till enskilda som inte kan eller vill vara digitala Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om krav på god myndighetsservice i icke-digitala


Utskottsberedning: 2021/22:KU7

Motion 2021/22:4250 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:4250 av Tuve Skånberg m.fl. (KD) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se