Hans Eklind (KD)

Hans Eklind (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Örebro län, plats 307
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post hans.eklind[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2018/19:SfU22 7 maj 2019 Pensioner
Debatt om förslag 2018/19:SfU20 7 maj 2019 Socialförsäkringsfrågor
Debatt om förslag 2018/19:SfU16 9 april 2019 Migration och asylpolitik

med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. M, KD med anledning av prop. 2018/19:132 Ett starkare skydd för välfärdssystemen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utvidga bidragsbrottslagens tillämpningsområde till att omfatta även den statliga

2019-06-18

Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (docx, 77 kB) Motion 2018/19:3129 av Maria Malmer Stenergard m.fl. (M, KD) (pdf, 90 kB)

med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet

Motion 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. KD med anledning av skr. 2018/19:122 Det kyrkliga kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kyrkan fritt och självständigt ska få utforma och genomföra sina uppdrag och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:3118 av Roland Utbult m.fl. (KD) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en förlängning av den tillfälliga lagen


Utskottsberedning: 2018/19:SfU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:3110 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se