Gunilla Carlsson (S)

Gunilla Carlsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 17
Titel Funktionär ABF.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865320
E-post gunilla.c.carlsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Vice ordförande
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2026-09-21
    • Socialdemokraterna

    • Gruppledare 2022-09-26 –
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ordförande 2012-02-28 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-27
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2007-04-16 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2019-10-02 – 2022-10-31
    • Vice ordförande 2018-10-10 – 2019-10-02
    • Ledamot 2018-10-09 – 2018-10-10
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-02-23
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Valberedningen

    • Vice ordförande 2022-09-26 –
    • Ledamot 2022-09-26 – 2022-09-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-24 – 2018-10-09
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2022-02-16 –
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-11-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot kulturutskottet 02-10 och 12, trafikutskottet 10-12 och finansutskottet 18-. Ledamot sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant försvarsutskottet 02-06, skatteutskottet 06-10, socialutskottet 07-10, utbildningsutskottet 10-12 och trafikutskottet 18-. Ordförande kulturutskottet 12-14 och vice ordförande 14-18. Ledamot, krigsdelegationen 12-18, Nordiska rådets svenska delegation 18 och ordförande 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-12.
  • Föräldrar

    Industriarbetaren Curt Carlsson och vårdbiträdet Ulla Britt Carlsson, f. Ottosson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, slutår 85.
  • Anställningar

    Affärsbiträde 85-95. Projektanställd 95-00. Enhetsledare, ABF 00.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Arbetarrörelsens arkiv- och bibliotek och Statens ljud- och bildarkiv. Ledamot, Migrationsverket 05-07. Taltidningsnämnden 06-. Ledamot, Förvaltningsstiftelsen 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, stadsdelsnämnden, Hisings-Backa. Ledamot, skattenämnden, Hisingen 99-02. Ledamot, Liseberg AB 07-11. Ordförande, Liseberg AB 15-. Ledamot, Göteborgs hamn AB 11-15.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, Socialdemokraterna Hisings-Backa 98-02. Ledamot, förtroenderådet, Socialdemokraterna i Göteborgs distrikt. Ledamot, Handels socialdemokratiska fackklubb i Göteborg. Ledamot, Föreningen Norden 03-05, ABF Göteborg, Folkteatern i Göteborg och Länsteatrarna i Sverige.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hälso- och sjukvården efter coronapandemin

Motion 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. S Hälso- och sjukvården efter coronapandemin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av starkare samverkan för att arbeta bort vårdskulden och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:3734 av Anna Johansson m.fl. (S) (pdf, 88 kB)

Brottsförebyggande åtgärder avseende mäns våld mot kvinnor

Motion 2021/22:3335 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3335 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. S Brottsförebyggande åtgärder avseende mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att intensifiera de brottsförebyggande insatserna avseende mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2021/22:SoU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3335 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:3335 av Ann-Christin Ahlberg m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Insatser för att stärka arbetsmarknaden

Motion 2021/22:3334 av Carina Ohlsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2021/22:3334 av Carina Ohlsson m.fl. S Insatser för att stärka arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av insatser för att stärka arbetsmarknaden och tillkännager detta för regeringen. Motivering Västsverige är ett tillväxtområde


Utskottsberedning: 2021/22:AU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:3334 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:3334 av Carina Ohlsson m.fl. (S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.