Fredrik Olovsson (S)

Fredrik Olovsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 215
Titel Informationsassistent.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864186
E-post fredrik.olovsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2002-09-30 – 2003-09-11
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-06-01 – 2022-09-26
    • Ledig 2010-02-01 – 2010-05-31
    • Ordinarie 2003-09-12 – 2010-01-31
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Vice ordförande 2012-03-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2012-02-24 – 2012-02-29
    • Suppleant 2010-10-19 – 2012-02-23
    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-05-19 – 2006-10-02
    • Suppleant 2004-10-28 – 2006-05-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-10-10 – 2012-02-23
    • Ledamot 2005-01-01 – 2006-10-10
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2012-02-24 –
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2011-05-04 – 2012-02-23
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02- (statsrådsersättare 020930-030911). Ledamot EU-nämnden 05-06, skatteutskottet 06-12, försvarsutskottet 06 och finansutskottet 12, vice ordförande 12-14 och ordförande 14-. Suppleant skatteutskottet 02-06, kulturutskottet 02-06, försvarsutskottet 04-06, näringsutskottet 06, EU-nämnden 06-12, finansutskottet 07-12 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06. Ledamot krigsdelegationen 12-. Suppleant Riksbanksfullmäktige 06-12.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Länsstyrelsen, Sörmland 07-. Ersättare, Polisstyrelsen, Sörmland 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Katrineholms kommun 02-. Kommunfullmäktig, ersättare, Katrineholms kommun 98-02. Ledamot, utbildningsnämnden 99-00. Ordförande, kultur- och konsumentnämnden 00-02. Ledamot, nämnden för kultur, utbildning och turism, Södermanlands län 01-02. Styrelseledamot, Stiftelsen VVS-museum 00-01. Vice ordförande, Katrineholms Fastighets AB 11-15 och ordförande 15-. Vice ordförande, Katrineholms Industrihus AB 11-15 och ordförande 15-.
  • Bostadsort

    Katrineholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Fler kontrollplatser för tunga fordon i Sörmland

Motion 2018/19:2672 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2672 av Hans Ekström m.fl. S Fler kontrollplatser för tunga fordon i Sörmland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för fler kontrollplatser för tung trafik i Södermanlands län och tillkännager


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2672 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2672 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Gör MDH till tekniskt universitet

Motion 2018/19:2143 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2143 av Hans Ekström m.fl. S Gör MDH till tekniskt universitet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Mälardalens högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mälardalens högskola MDH är en viktig kompetensförsörjare i regionen


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2143 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2143 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Insatser mot spårspring

Motion 2018/19:2106 av Fredrik Olovsson (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2106 av Fredrik Olovsson S Insatser mot spårspring Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att granska möjligheten att vidta ytterligare åtgärder för att minska problemet med spårspring på våra järnvägar och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2106 av Fredrik Olovsson (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2106 av Fredrik Olovsson (S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.