Björn Wiechel (S)

Björn Wiechel (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 203
Titel Samhällsvetare/Butiksbiträde/Politisk sekreterare.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post bjorn.wiechel[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2020-08-10 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-12-20 – 2020-08-09
    • Ordinarie 2019-01-02 – 2019-12-19
    • Ledig 2018-12-01 – 2019-01-01
    • Ordinarie 2017-04-02 – 2018-11-30
    • Ledig 2016-10-01 – 2017-04-01
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-02-13 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2017-10-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot kulturutskottet 14-17 Suppleant finansutskottet 14- och konstitutionsutskottet 19-. Ledamot EU-nämnden 17-.
  • Föräldrar

    Journalisten Hans Wiechel och med.dr Susanne Waldau.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Umeå, slutår 02. Pol.mag., kulturgeografi, Umeå universitet 05-09.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Clas Ohlson, Umeå 01-12. Bartender, Lottas Krog, Umeå 08-11. Gymnasielärare, Umeå Waldorfskola 09-11. Politisk sekreterare, Västerbottens läns landsting, 12-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Presstödsnämnden 15 och Trossamfundsrådet 16.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, socialnämnden, Umeå 07-14. Ledamot, nämnden för funktionshinder och habilitering, Västerbottens läns landsting 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Validering av akademiska yrken och utvidgad möjlighet till distansutbildning

Motion 2020/21:1435 av Åsa Karlsson och Björn Wiechel (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:1435 av Åsa Karlsson och Björn Wiechel båda S Validering av akademiska yrken och utvidgad möjlighet till distansutbildning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga en utvidgning av möjligheten till validering av akademiska yrken samt


Utskottsberedning: 2020/21:UbU14

Motion 2020/21:1435 av Åsa Karlsson och Björn Wiechel (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1435 av Åsa Karlsson och Björn Wiechel (båda S) (pdf, 71 kB)

Översyn av regelverket för släpfordon

Motion 2020/21:1438 av Björn Wiechel och Åsa Karlsson (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:1438 av Björn Wiechel och Åsa Karlsson båda S Översyn av regelverket för släpfordon Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att se över regelverket för släpfordon och tillkännager detta för regeringen. Motivering Regelverket för släp


Utskottsberedning: 2020/21:TU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:1438 av Björn Wiechel och Åsa Karlsson (båda S) (docx, 67 kB) Motion 2020/21:1438 av Björn Wiechel och Åsa Karlsson (båda S) (pdf, 72 kB)

Rättvisa system

Motion 2020/21:1818 av Isak From och Björn Wiechel (båda S)

Motion till riksdagen 2020/21:1818 av Isak From och Björn Wiechel båda S Rättvisa system Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en skattereform för att främja rättvisan i socialförsäkringssystemet samt få enhetlighet och likvärdighet i beskattningen och tillkännager


Utskottsberedning: 2020/21:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:1818 av Isak From och Björn Wiechel (båda S) (docx, 68 kB) Motion 2020/21:1818 av Isak From och Björn Wiechel (båda S) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se