Åsa Lindhagen (MP)

Åsa Lindhagen (MP)

Avgången riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Civilingenjör.
Född år 1980

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-10-18

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2019-01-21
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2022-10-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-01-21
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-01-21
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-12-05 – 2019-01-21
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2022-10-18
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Statsråd 2019-01-21 – 2021-02-04
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2021-02-05 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Föräldrar

    Bo Jernberg och Birgitta Rydne.
  • Utbildning

    Civilingenjör, industriell ekonomi, Linköpings universitet.
  • Anställningar

    Managementkonsult, Ernst & Young 08-12. Socialborgarråd, Stockholm 14-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, parlamentarisk referensgrupp, Utredningen om framtidens socialtjänst 17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 10-19. Gruppledare, kommunfullmäktige 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Rädda Barnen 06-14.
  • Litteratur

    "Hemlöshet i förändring" i Medmänsklighet - vägar till en ny gemenskap (18).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (statsrådsersättare 180924-190121). Ledamot socialutskottet 18-19. Suppleant civilutskottet 18-19, utbildningsutskottet 18-19 och socialförsäkringsutskottet 18-19. Statsråd (jämställdhetsminister och minister med ansvar för arbetet mot diskriminering och segregation), Arbetsmarknadsdepartementet 190121-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 14 oktober 2021 Frågestund
Stillbild från Interpellationsdebatt: Överskuldsättning
Interpellationsdebatt 2020/21:816 av Angelica Lundberg (SD) 21 september 2021 Överskuldsättning
Stillbild från Interpellationsdebatt: Brandskydd hos äldre och personer med funktionsnedsättning
Interpellationsdebatt 2020/21:881 av Marléne Lund Kopparklint (M) 21 september 2021 Brandskydd hos äldre och personer med funktionsnedsättning
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 3 juni 2021 Frågestund

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:284 Ett höjt försörjningskrav för arbetskraftsinvandrare

Motion 2022/23:25 av Annika Hirvonen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:25 av Annika Hirvonen m.fl. MP med anledning av prop. 2021/22:284 Ett höjt försörjningskrav för arbetskraftsinvandrare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition. Motivering Sverige har sedan 2008 ett efterfrågestyrt regelverk för arbetskraftsinvandring, som Miljöpartiet

Inlämnad: 2022-10-11 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:SfU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:25 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (docx, 73 kB) Motion 2022/23:25 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (pdf, 84 kB)

med anledning av skr. 2021/22:282 Riksrevisionens rapport om migrationsdomstolarnas handläggningstider i asylmål

Motion 2022/23:24 av Annika Hirvonen m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:24 av Annika Hirvonen m.fl. MP med anledning av skr. 2021/22:282 Riksrevisionens rapport om migrationsdomstolarnas handläggningstider i asylmål Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om åtgärder för att förbättra handläggningstiderna och tillkännager

Inlämnad: 2022-10-11 Förslag: 2
Utskottsberedning: 2022/23:SfU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2022/23:24 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:24 av Annika Hirvonen m.fl. (MP) (pdf, 85 kB)

Robusta betalsystem

Svar på skriftlig fråga 2021/22:336 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Fi2021/03581 Finansdepartementet Finansmarknadsminister och biträdande finansminister Till riksdagen Svar på fråga 2021/22:336 av Pål Jonson M Robusta betalsystem Pål Jonson har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att göra de svenska betalsystemen mer robusta så att de fungerar även i händelse av kris

Svarsdatum: 2021-11-10 Frågeställare: Pål Jonson (M)

Svar på skriftlig fråga 2021/22:336 besvarad av Statsrådet Åsa Lindhagen (MP) (docx, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.