Ann-Sofie Alm (M)

Ann-Sofie Alm (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 229
Född år 1971
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-sofie.alm[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-11-15 – 2018-12-05
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-06-17
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2019-06-13 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-, utrikesutskottet 18-, EU-nämnden 18-, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 18 och konstitutionsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utlämning av svensk medborgare till Kina

Skriftlig fråga 2020/21:1339 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2020/21:1339 Utlämning av svensk medborgare till Kina av Ann-Sofie Alm M till Utrikesminister Ann Linde S Det kommunistiska partiet i Kina och kinesiska myndigheter uppvisar mer och mer aggressiva strategier och påtryckningar i sin strävan efter ökat globalt inflytande och makt. Det visar sig extra tydligt genom

Inlämnad: 2021-01-19 Svarsdatum: 2021-01-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1339 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 91 kB)

Informationssäkerhet vid distansarbete utomlands

Skriftlig fråga 2020/21:1190 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2020/21:1190 Informationssäkerhet vid distansarbete utomlands av Ann-Sofie Alm M till Statsrådet Mikael Damberg S Folkhälsomyndigheten har utfärdat hårda restriktioner och förbud för att Sveriges befolkning ska slippa drabbas hårdare av coronaviruset än vad vi hittills har gjort. Regeringen har via statsministerns

Inlämnad: 2021-01-05 Svarsdatum: 2021-01-20 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1190 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 99 kB)

Sexuell exploatering av barn på nätet

Skriftlig fråga 2020/21:1155 av Ann-Sofie Alm (M)

Fråga 2020/21:1155 Sexuell exploatering av barn på nätet av Ann-Sofie Alm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Det har skett stora framsteg i USA och Kanada gällande Pornhub, där över 100 barn har kartlagts av Internet Watch Foundation i olika filmer på porrsajten. I förra veckan uppmärksammade en

Inlämnad: 2020-12-29 Svarsdatum: 2021-01-15 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1155 av Ann-Sofie Alm (M) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se