Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 165
Titel Vårdbiträde/redovisningsassistent.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ann-christine.utterstedt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2021-01-15 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-20 – 2021-01-15
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-06-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant trafikutskottet 18-, socialutskottet 18-, skatteutskottet 18-, näringsutskottet 18-, socialförsäkringsutskottet 19- och finansutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Montagechefen Eigel From och hemmafrun/verkstadsarbetaren Kerstin From.
  • Utbildning

    Grundskola, Fjärdhundra, slutår 88. Gymnasieskola, social service, Westerlundska gymnasiet, Enköping, slutår 90. Högre administrativ utbildning, redovisningsassistent, Västerås.
  • Anställningar

    Vårdbiträde, Enköping/Västerås. Konferensvärdinna, Enköping. Restaurangbiträde, Västerås. Assistent i skolan, Västerås. Djurskötare, Enköping. Städerska, Västerås. Kokerska, Västerås. Oppositionsråd, Västerås kommun 14-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Västerås 14-. Ledamot, kommunstyrelsen 14-18. Landstingsfullmäktig, Västmanlands län 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna Västerås -18. Vice ordförande, Sverigedemokraterna Västmanland -18. Suppleant, partistyrelsen, Sverigedemokraterna.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Den årliga tidsomställningen

Skriftlig fråga 2020/21:3227 av Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Fråga 2020/21:3227 Den årliga tidsomställningen av Ann-Christine From Utterstedt SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S År 1980 infördes EU-lagstiftningen om säsongsbaserad tidsomställning, så kallad sommartid. Sedan år 2001 har EU:s sommartid reglerats genom ett direktiv som fastställer att alla medlemsländer

Inlämnad: 2021-06-15 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:3227 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) (pdf, 90 kB)

Äldre arbetslösa

Skriftlig fråga 2020/21:2724 av Ann-Christine From Utterstedt (SD)

Fråga 2020/21:2724 Äldre arbetslösa av Ann-Christine From Utterstedt SD till Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark S Gruppen personer över 55 år som kommer i arbetslöshet ökar, och det finns risk för att dessa fastnar i långtidsarbetslöshet. Arbetsförmedlingen säger själva att de behöver ha ett ökat fokus på den här växande

Inlämnad: 2021-04-29 Svarsdatum: 2021-05-12 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Eva Nordmark (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2724 av Ann-Christine From Utterstedt (SD) (pdf, 85 kB)

med anledning av skr. 2020/21:169 Riksrevisionens rapport om statens insatser mot exploatering av arbetskraft

Motion 2020/21:4020 av Magnus Persson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4020 av Magnus Persson m.fl. SD med anledning av skr. 2020/21:169 Riksrevisionens rapport om statens insatser mot exploatering av arbetskraft Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska utse en myndighet som har en samordnande


Utskottsberedning: 2020/21:AU12
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 4 avslag, 1 bifall,

Motion 2020/21:4020 av Magnus Persson m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:4020 av Magnus Persson m.fl. (SD) (pdf, 93 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se