Ragnhild Pohanka (MP)

Ragnhild Pohanka (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel lärare
Född år 1932

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-02-23 – 1998-10-05
    • Ledig 1998-01-23 – 1998-02-22
    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-01-22
    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling - kvalitet och likvärdighet

Motion 1997/98:Ub44 av Gunnar Goude m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub44 av Gunnar Goude m.fl. mp med anledning av prop. 1997/98:169 Gymnasieskola i utveckling kvalitet och likvärdighet I propositionen läggs förslag i syfte att korrigera vissa brister i gymnasiereformen. Flera förslag är efterlängtade, t ex utökningen av de kortaste kurserna, mer lätthanterlig


Utskottsberedning: ------1997/98:UbU20

med anledning av prop. 1997/98:178 Medborgarskap och identitet

Motion 1997/98:Sf46 av Ragnhild Pohanka m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf46 av Ragnhild Pohanka m.fl. mp med anledning av prop. 1997/98:178 Medborgarskap och identitet 1 Inledning Regeringen presenterar i föreliggande proposition vissa ändringar i lagen om svenskt medborgarskap. Största delen av ändringarna beror på att invandrare idag inte kan uppfylla de


Utskottsberedning: -------1997/98:SfU15

med anledning av prop. 1997/98:173 Verkställighet och återvändande - en del av asylprocessen

Motion 1997/98:Sf42 av Ragnhild Pohanka m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1997/98:Sf42 av Ragnhild Pohanka m.fl. mp med anledning av prop. 1997/98:173 Verkställighet och återvändande en del av asylprocessen Att huvudansvaret för verkställighet av beslut rörande avvisning och utvisning skall föras över från polisen till Invandrarverket känns riktigt. Beslut av en polismyndighet


Utskottsberedning: -----------------1997/98:SfU15

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.