Abir Al-Sahlani (C)

Abir Al-Sahlani (C)

Tjänstgörande ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 172
Titel Politiskt sakkunnig
Född år 1976
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post abir.al-sahlani[på]riksdagen.se
Sociala medier: Facebook

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Johan Hedin
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-06-07
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2019-01-16 – 2019-06-19
    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2019-01-16 – 2019-06-19
    • Suppleant 2011-06-10 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2019-01-14 – 2019-06-19
    • EU-nämnden

    • Extra suppleant 2019-01-14 – 2019-06-19
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2011-03-16 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Europa-Medelhavsområdet

    • Suppleant 2010-11-17 – 2011-03-16

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2013/14:SfU21 4 juni 2014 Särskilt ömmande omständigheter
Interpellationsdebatt 2013/14:49 av Bucht, Sven-Erik (S) 5 november 2013 Ökningen av antalet dödsolyckor
Interpellationsdebatt 2013/14:62 av Björck, Patrik (S) 5 november 2013 Ungdomsarbetslösheten
Interpellationsdebatt 2013/14:46 av Pärssinen, Raimo (S) 5 november 2013 Arbetslösheten

Ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:62 av Björck, Patrik (S)

den 24 oktober Interpellation 2013/14:62 Ungdomsarbetslösheten av Patrik Björck S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Vi har i Sverige en chockerande hög ungdomsarbetslöshet. Man skulle kunna tro att det var ett prioriterat område för regeringen att lägga förslag för att vända denna oroande utveckling.

Inlämnad: 2013-10-24 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ungdomsarbetslösheten

Ökningen av antalet dödsolyckor

Interpellation 2013/14:49 av Bucht, Sven-Erik (S)

den 21 oktober Interpellation 2013/14:49 Ökningen av antalet dödsolyckor av Sven-Erik Bucht S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M I veckan inträffade en fruktansvärd arbetsplatsolycka på SSAB:s anläggning i Luleå. Två arbetare omkom efter att ha dränkts i tjära. Tyvärr är arbetsplatsolyckor med

Inlämnad: 2013-10-21 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ökningen av antalet dödsolyckor

Arbetslösheten

Interpellation 2013/14:46 av Pärssinen, Raimo (S)

den 16 oktober Interpellation 2013/14:46 Arbetslösheten av Raimo Pärssinen S till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Jag har gjort ett antal besök hos småföretagare i Sandviken och Gävle för att diskutera och lyssna till deras behov och förslag till förändringar både när det gäller deras möjligheter

Inlämnad: 2013-10-16 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.