Stefan Nilsson (MP)

Tidigare ersättare

Valkrets
Stockholms kommun
Titel
Socionom/Företagsekonom.
Född år
1959
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare
2017-07-15 – 2018-09-24
Ersättare
2016-06-07 – 2017-07-14
Statsrådsersättare
2014-10-03 – 2016-06-06

Justitieutskottet

Suppleant
2014-10-07 – 2017-11-30

Socialutskottet

Suppleant
2014-10-07 – 2017-11-30

EU-nämnden

Suppleant
2017-02-01 – 2017-11-30

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-160606, ersättare 160607-). Suppleant justitieutskottet 14- och socialutskottet 14-.

Föräldrar

Carl-Erik Nilsson och Vanja Regnander.

Utbildning

Gymnasieskola, Peder Skrivares Skola, Varberg, slutår 78. Socionomexamen, Lunds universitet 86. Fil.kand., huvudämne: företagsekonomi; kompletterande ämnen: nationalekonomi, ekonomisk historia, retorik, Umeå universitet 00.

Anställningar

Sportskribent, Hallands Nyheter, Hallandsposten, Östersundsposten 79-82. Socialsekreterare, Kristianstad, Falkenberg, Tyresö, Stockholms stad 86-94. Politisk sekreterare, Stockholms läns landsting 89-91. Dansinstruktör i salsa och merengue, egen regi 99-02. Enhetschef, personlig assistans, Tibro 01-02. Enhetschef, ekonomiskt bistånd, Kinna kommun 02. Enhetschef, personlig assistans, Knivsta kommun 03-04. Biståndsbedömare, Huddinge kommun, Stockholms stad 05-06. Enhetschef, vård- och omsorgsboende, Nynäshamns kommun 06.

Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

Kommissionen för jämlik hälsa, referensgruppen 16-.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig, Stockholm (ersättare) 91-94. Gruppledare, kommunfullmäktig, Stockholm, 06-14. Kommunstyrelsen, Stockholm 06-14. Maria-Gamla stans stadsdelsnämnd, Stockholm 05-06. Socialnämnden, Stockholm 06-14. Vice ordförande, Östermalms stadsdelsnämnd, Stockholm 10-14.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Svenska Afghanistankommittén, förbundsstyrelsen 88-94. Ledamot, Miljöpartiet i Stockholm, 04-06 och 15-, ordförande 06-07. Ledamot, Vi Som Inte Röker (Visir) 14-. Ledamot, Hammarby Bandy IF 15-. Vice ordförande, Miljömagasinet 16-.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter