Rezene Tesfazion (S)

Tidigare ersättare

Valkrets
Uppsala län
Titel
lärare
Född år
1946
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare
2002-09-30 – 2006-10-06

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2006-10-02

Lagutskottet

Ledamot
2002-10-08 – 2006-10-02

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter