Otto von Arnold (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Skåne läns södra
Titel
Lantbrukare/civilekonom/jur.kand.
Född år
1950
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2007-11-05 – 2013-02-21

Justitieutskottet

Suppleant
2010-12-20 – 2013-02-21
Ledamot
2007-11-12 – 2010-10-04

Civilutskottet

Ledamot
2010-10-12 – 2013-02-21

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2009-02-11 – 2010-10-04

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2010-10-12 – 2013-02-21
Suppleant
2009-02-20 – 2010-10-04

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter