Mathias Bengtsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Dalarnas län, plats 165
Titel
Ungdomsledare
Född år
1998
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Utbildningsutskottet

Ledamot

Kulturutskottet

Suppleant

Civilutskottet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Utbildningsutskottet

Ledamot
2022-11-09 – 2026-09-21
Suppleant
2022-10-04 – 2022-11-09

Skatteutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2022-11-09

Kulturutskottet

Suppleant
2022-10-04 – 2026-09-21

Civilutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

Filter