Kristina Zakrisson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets
Norrbottens län
Titel
Kontorist
Född år
1956
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2009-01-26 – 2010-10-04
Ledig
2008-10-22 – 2009-01-25
Ordinarie
1998-10-27 – 2008-10-21
Ordinarie
1994-10-02 – 1998-10-05

Riksdagsledamot

Ersättare
1998-10-05 – 1998-10-26

Socialutskottet

Andre vice ordförande
2002-11-14 – 2006-10-02
Andre vice ordförande
2002-11-05 – 2006-10-01
Ledamot
2002-10-24 – 2002-11-14
Ledamot
2002-10-24 – 2002-11-04

Arbetsmarknadsutskottet

Ledamot
1998-10-13 – 2002-09-30
Ledamot
1996-09-24 – 1998-10-04
Suppleant
1994-10-10 – 1996-09-16

Utbildningsutskottet

Suppleant
1995-01-26 – 1998-10-04

Försvarsutskottet

Suppleant
2002-10-08 – 2002-10-23

Justitieutskottet

Suppleant
2006-10-10 – 2010-10-04

Trafikutskottet

Suppleant
2007-01-17 – 2010-10-04

Civilutskottet

Suppleant
2008-12-01 – 2010-10-04

Sammansatta justitie- och socialutskottet

Suppleant
2006-02-09 – 2006-04-26

Krigsdelegationen

Ledamot
2002-10-15 – 2006-10-16

Valberedningen

Ledamot
2006-10-02 – 2010-10-04

Riksdagsstyrelsen

Ersättare
2008-06-05 – 2010-10-04
Suppleant
2001-11-22 – 2008-05-31

Nordiska rådets svenska delegation

Suppleant
1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter