Ida Ekeroth Clausson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Västra Götalands läns östra, plats 20
Titel
Statsvetare.
Född år
1991
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Skatteutskottet

Ledamot

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2022-09-26 – 2026-09-21

Riksdagsledamot

Talmansersättare
2015-10-12 – 2015-12-31

Skatteutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Extra suppleant
2015-10-12 – 2015-12-31

Kulturutskottet

Extra suppleant
2015-10-12 – 2015-12-31

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 15 (talmansersättare 151012-151231). Extra suppleant skatteutskott 15 och kulturutskottet 15.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Filter