Alexander Ojanne (S)

Tidigare ersättare

Valkrets
Stockholms kommun
Född år
1986
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Statsrådsersättare
2022-02-01 – 2022-09-26

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2022-02-04 – 2022-09-26

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Statsministerns frågestund: Statsministerns frågestund

    Statsministerns frågestund

    Vid frågestunden svarar statsminister Magdalena Andersson S på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren.
    Datum
    2022-06-16
  • Stillbild från Debatt om förslag: Granskningsbetänkande

    Granskningsbetänkande

    Betänkande 2021/22:KU20

    Konstitutionsutskottet, KU, har i sin årliga granskning av regeringen behandlat 35 anmälningar från riksdagsledamöterna. Anmälningarna handlar om regeringens förhållande till riksdagen, handläggningen av regeringsärenden, regeringens ansvar för förvaltningen och statsråds

    Anföranden och repliker
    41, 254 minuter
    Justering
    2022-06-02
    Bordläggning
    2022-06-13
    Debatt
    2022-06-14
  • Stillbild från Debatt om förslag: Fri- och rättigheter m.m.

    Fri- och rättigheter m.m.

    Betänkande 2021/22:KU29

    Riksdagen anser att en utredning bör få i uppdrag att överväga möjliga åtgärder för att förhindra sådan utländsk finansiering av religiös verksamhet i Sverige som syftar till att sprida extremism och icke-demokratiska budskap. Riksdagen riktade därför ett tillkännagivande,

    Behandlade dokument
    62
    Förslagspunkter
    24
    Reservationer
    36 
    Anföranden och repliker
    8, 52 minuter
    Justering
    2022-05-31
    Bordläggning
    2022-06-03
    Debatt
    2022-06-07
    Beslut
    2022-06-08
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi S Landsbygdsminister Anna-Caren Sätherberg S Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Bostadsminister och biträdande arbetsmarknadsminister Johan Danielsson SSocialförsäkringsminister Ardalan
    Datum
    2022-04-21
  • Fusk vid ombildningar

    Skriftlig fråga 2021/22:1442 av Alexander Ojanne (S)

    Fråga 2021/22:1442 Fusk vid ombildningar av Alexander Ojanne S till Statsrådet Johan Danielsson S Tidningen Hem Hyra avslöjade i går att det förekommit omfattande fusk vid en ombildning av hyresrätter till bostadsrätter i Rågsved i södra Stockholm. Vd:n i ett ombildningskonsultbolag lät sina vänner skriva sig på adressen
    Inlämnad
    2022-04-07
    Svarsdatum
    2022-04-20
    Besvarare
    Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Utlandsspioneri

    Utlandsspioneri

    Betänkande 2021/22:KU16

    Riksdagen antog som vilande regeringens förslag till ändring av tryckfrihetsförordningen och yttrandefrihetsgrundlagen.

    Förslaget innebär bland annat att utlandsspioneri samt de former av obehörig befattning med hemlig uppgift och vårdslöshet med hemlig uppgift som

    Behandlade dokument
    3
    Förslagspunkter
    3
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    7, 26 minuter
    Justering
    2022-03-31
    Bordläggning
    2022-04-05
    Debatt
    2022-04-06
    Beslut
    2022-04-06
  • Stillbild från Debatt om förslag: Minoritetsfrågor

    Minoritetsfrågor

    Betänkande 2021/22:KU32

    Riksdagen sa nej till cirka 40 förslag i motioner från den allmänna motionstiden 2021 om minoritetsfrågor. Anledningen är bland annat att arbete redan pågår i de frågor motionerna tar upp.

    Förslagen handlar bland annat om arbetet mot antisemitism, romsk inkludering,

    Behandlade dokument
    18
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    20 
    Anföranden och repliker
    9, 63 minuter
    Justering
    2022-03-17
    Bordläggning
    2022-03-22
    Debatt
    2022-03-23
    Beslut
    2022-03-23
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Socialminister Lena Hallengren S Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Utrikeshandelsminister Anna Hallberg S Civilminister Ida Karkiainen SSocialminister Lena Hallengren S besvarar såväl allmänpolitiska frågor som frågor inom sitt eget ansvarsområde.
    Datum
    2022-03-03
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson SSocialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi SKlimat- och miljöminister Annika Strandhäll S Kulturminister Jeanette Gustafsdotter SJustitie- och inrikesminister Morgan Johansson
    Datum
    2022-02-17

Filter