Televerkets möjligheter att ändra taxor
Motion 1991/92:T820 av Kjell Ericsson m.fl. (c, m, fp)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Trafikutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1992-01-27
- Bordläggning
- 1992-02-06
- Hänvisning
- 1992-02-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Under höstriksdagen beslutades att Televerket ej fick besluta om bl a föreslagna taxehöjningar. Detta var ett olyckligt beslut som redan har fått negativa konsekvenser.
På grund av detta beslut har Televerket beslutat att minska planerade investeringar med ca 2 miljarder. För ett län som Värmland får detta mycket negativa följdverkningar. Detta eftersom stora delar av dessa investeringar bl a i AXE var planerade att genomföras i skogslänen och då bl a Värmland.
Med hänvisning till dessa negativa konsekvenser anser undertecknade att det vore riktigt om riksdagen omprövade sitt beslut om Televerkets taxor m m.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna att beslutet om televerkets taxor bör omprövas i enlighet med vad som anförts i motionen.
Stockholm den 27 januari 1992 Kjell Ericsson (c) Isa Halvarsson (fp) Gullan Lindblad (m) Göthe Knutson (m)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna att beslutet om televerkets taxor bör omprövas i enlighet med vad som anförts i motionen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna att beslutet om televerkets taxor bör omprövas i enlighet med vad som anförts i motionen.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.

