Stöd till invandrarföräldrar
Motion 1991/92:So280 av Karin Wegestål och Ines Uusmann (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Socialutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1992-01-27
- Bordläggning
- 1992-02-06
- Hänvisning
- 1992-02-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Utländska medborgare har sedan länge varit överrepresenterade i den svenska kriminalstatistiken. I de flesta stora invandrarländer är mönstret detsamma. Varför brottsfrekvensen är högre bland utländska än bland svenska medborgare är svårt att förklara. Följande faktorer kan dock betraktas som tänkbara orsaker till att brottsligheten har ökat bland utländska medborgare fr.o.m. 1970-talet eller förklara varför statistiken till viss del ger en skev bild av den faktiska brottsligheten.
Kategorin utländska medborgare består i mycket större utsträckning av unga män än kategorin svenska medborgare. Unga män är mer brottsbenägna än andra samhällsgrupper. Utländska medborgare löper större risk än svenska att upptäckas vid lagöverträdelser. Ungdomar i storstäderna svarar för huvuddelen av brottsligheten och utländska medborgare är överrepresenterade i dessa områden. I brottsstatistiken är troligtvis de lägre sociala klasserna, inom vilka den största brottsligheten finns, överrepresenterade inom kategorin utländska medborgare. De grupper av utländska medborgare som svarar för stora andelar av brottsstatistiken utgörs av relativt få personer. Andelen ouppklarade brott har successivt minskat under de senaste decennierna vilket gör att osäkerhetsfaktorn i statistiken har ökat. Andelen relativt brottsbenägna personer bland de yngre utländska medborgarna kan ha ökat. Utländska turister räknas in bland de utländska medborgarna i brottsstatistiken. Till dessa faktorer kommer att det är möjligt att utländska medborgare behandlas annorlunda än andra av det straffrättsliga systemet.
Trots att det finns skevheter i statistiken är det ändå så, att det finns många utländska medborgare bland dem som gör sig skyldiga till brott i Sverige. Det är ett dåligt betyg på vårt samhälles kapacitet att ta emot flyktingar och invandrare.
Den nuvarande regeringens strävan att göra landet allt mer likt USA inger inte förhoppningar om någon positiv förändring i detta sammanhang. I USA är olika invandrargruppers del i den professionella brottsligheten påtaglig. De ser ofta andra möjligheter stängda för sig och har då lättare att se brottsligt arbete som ett tänkbart alternativ. Om Sverige inte förverkligar jämlikhetsmålet för invandrarna är det inte överraskande om liknande tendenser blir synliga här. Särskilt stor är risken nu när klassklyftorna och arbetslösheten tillåts öka.
Brottsbenägenheten är större i de lägsta sociala klasserna oavsett medborgarskap och ålder. Barn till utsatta föräldrar har svårare att tyda samhällets krav och normer. Från samhällets sida har man inte funnit något bra sätt att ge dessa barn stöd. Det är också svårt att avgränsa målgruppen. När det gäller familjer som söker uppehållstillstånd i Sverige borde detta vara lättare. De befinner sig alla i en utsatt situation. Därför borde alla resurser sättas in för att stärka dem i deras föräldraroll. Det är viktigt att föräldrarna kan behålla sin naturliga föräldraauktoritet. De får inte förlora ansiktet genom att bli beroende och hjälpsökande. Risken är att barnen då får en föräldraroll gentemot sina föräldrar. Barnen kan ta allvarlig skada av det.
Det är viktigt att familjens vuxna medlemmar snabbt får kunskaper om hur det svenska samhället fungerar. Särskilt viktigt är att de bibringas kunskaper om den människosyn och de normer som samhället omfattas av. Att en kvinna i Sverige har samma värde som en man och samma rättigheter beror inte på att det är stadgat i svensk lag utan på att en majoritet av det svenska folket anser att detta är självklart. Kunskaper om barns rätt i samhället och kunskap om barns utveckling och behov bör också kunna fås under den första tiden i Sverige. Utbildning i svenska och därefter arbete om möjligt inom det egna yrket eller lämplig ny yrkesutbildning måste med förtur beredas familjer med barn.
En annan viktig faktor för att minska utsatta familjers situation, både svenska och utländska, är att minska deras ekonomiska beroende. Utbildningsbidrag måste kunna utbetalas för studier och vid praktikarbete. Den tendens att minska det ekonomiska bidraget från socialtjänsten som funnits de sista åren måste brytas. Det är fel, att de människor som är utsatta av en eller annan orsak skall förväntas kunna klara ett fullvärdigt liv under den ekonomiska nivå som vi här i Sverige beräknar som existensminimum. Den ökade kontrollen som följer på detta främjar osjälvständighet helt i motsats till socialtjänstlagens intentioner.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om stöd åt utsatta invandrarföräldrar.
Stockholm den 27 januari 1992 Karin Wegestål (s) Ines Uusmann (s)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om stöd åt utsatta invandrarföräldrar.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- uppskov
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om stöd åt utsatta invandrarföräldrar.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
