Nordiska akvarellmuseet
Motion 1997/98:A225 av Marianne Carlström m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Arbetsmarknadsutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1997-10-06
- Bordläggning
- 1997-10-10
- Hänvisning
- 1997-10-10
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Nordiska akvarellmuseet är en gemensam satsning av den ideella organisationen Nordiska akvarellsällskapet och Tjörns kommun, en satsning med positiva effekter för kulturlivet i hela Norden och för näringsliv och turism i en stor region.
En stiftelse har bildats för att uppföra och driva ett museum och ett centrum för forskning och utveckling av vattenfärgstekniker vid Gråskärsberget i Skärhamn på Tjörn. Byggnaden ska omfatta ca 2 000 m2. Den skall förutom utställningslokaler, med rätt klimat för att kunna visa akvarellkonst permanent, också innehålla lokaler för kurser, utbildning och forskning samt en samlingssal, som blir utrustad för teater, film och andra kulturella program, café/restaurang med kök, utrymmen för försäljning, gästateljéer, kontor, arkiv, lager, teknik m.m.
Museet, som blir det första i sitt slag i Norden och i Europa, kommer att ha betydelse för både kulturpolitik, näringspolitik och sysselsättning.
Museet stöds på såväl lokal och regional nivå som på riksnivå. Även de nordiska fonderna har lämnat stöd till projektet och hos EU ligger två olika ansökningar. Från näringslivet i Norden räknar man med stöd bl.a. till driften.
Akvarellmuseet skulle ge fler arbetstillfällen till regionen under uppbyggnaden samtidigt som det utvecklar och blir en ny mötesplats för kulturlivet.
Satsningen skulle ge arbetslösa byggnadsarbetare sysselsättning och medel bör därför tas ur arbetsmarknadspolitiska åtgärder för att få i gång museibygget under 1998.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om akvarellmuseet i Skärhamn på Tjörn.
Marianne Carlström (s) | |
Lennart Nilsson (s) |
Anders Nilsson (s) |
Nils-Erik Söderqvist (s) |
Majléne Westerlund Panke (s) |
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om akvarellmuseet i Skärhamn på Tjörn.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- =utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om akvarellmuseet i Skärhamn på Tjörn.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.