med anledning av prop. 1995/96:169 Sammanslagning av Svenska Penninglotteriet AB och AB Tipstjänst, m.m.
Motion 1995/96:Fi69 av Ewa Larsson m.fl. (mp)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1995/96:169
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Finansutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1996-03-28
- Bordläggning
- 1996-03-29
- Hänvisning
- 1996-04-15
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Lokaliseringen
Den föreslagna sammanslagningen kan ha fördelar ur effektivitetssynpunkt som framhålls i propositionen. Vi anser att sammanslagningen även borde leda till en koncentration av bolagets verksamhet till Gotland, detta både av regionalpolitiska skäl och effektivitetsskäl.
Ett tillskott av en relativt högteknologisk verksamhet som Tipstjänsts vore mycket värdefull för arbetsmarknaden på Gotland. Förutom nya direkta arbetstillfällen skulle en sådan lokalisering också kunna medföra en förstärkning av högskolan och indirekt leda till fler arbeten inom servicesektorn.
Åldersgräns
Arbetsgruppen som sett över de statligt styrda spelbolagens koncessioner och organisation föreslog att att man borde överväga att utvidga åldersgränsen på 18 år, som i lotterilagen gäller vissa lotterier, till att gälla även vadhållning i samband med hästtävlingar och idrott (Oddset). Något sådant förslag finns inte i propositionen.
Vi anser det mycket angeläget att det sker en sådan vidgning av ålders- gränsen, eventuellt också till ytterligare spel. Detta mot bakgrund av oroande signaler om att det på många platser etablerats spelautomater i närheten av högstadie- och gymnasieskolor och om ett omfattande spelande bland många skolungdomar. Regeringen bör därför snarast återkomma med förslag om en sådan utvidgad åldersgräns.
Hemställan
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs
1. att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om verksamhetens lokalisering,
2. att riksdagen hos regeringen begär förslag till en utvidgad åldersgräns i enlighet med vad som anförts i motionen.
Stockholm den 28 mars 1996
Ewa Larsson (mp)
Roy Ottosson (mp) Gudrun Lindvall (mp) Peter Eriksson (mp) Ronny Korsberg (mp)
Yrkanden (4)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om verksamhetens lokalisering
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- delvis bifall
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om verksamhetens lokalisering
- Behandlas i
- 2att riksdagen hos regeringen begär förslag till en utvidgad åldersgräns i enlighet med vad som anförts i motionen.
- Behandlas i
- 2att riksdagen hos regeringen begär förslag till en utvidgad åldersgräns i enlighet med vad som anförts i motionen.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
