med anledning av prop. 1990/91:128 Sjöfylleri m.m.
Motion 1990/91:L21 av Hans Göran Franck m.fl. (s)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 1990/91:128
- Motionskategori
- -
- Tilldelat
- Lagutskottet
Händelser
- Inlämning
- 1991-04-08
- Bordläggning
- 1991-04-10
- Hänvisning
- 1991-04-11
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Propositionens lagförslag innehåller vissa preciseringar av bestämmelsen 325 § 1 sjölagen i förhållande till nuvarande lydelse.
En stor brist i den föreslagna lydelsen är dock avsaknaden av en fast promillegräns för fylleri och grovt rattfylleri. Bortsett från fall där det föreligger påtagliga påverkanssymtom är möjligheterna att i den praktiska tillämpningen göra en tillförlitlig, individuell bedömning av förares nykterhetstillstånd starkt begränsade.
Flera studier har visat att klinisk läkarundersökning och vittnesmål för att bedöma graden av påverkan är förhållandevis otillförlitliga. En fast promillegräns kompletterad med annan bevisning är att föredra. Det har visat sig att en lagstiftning som bygger på den individuella påverkansgraden inte kan vara effektiv.
För att göra en tillförlitlig bedömning av förares nykterhetstillstånd krävs ofta avancerade laboratoriemätningar av funktionsnedsättningar i fråga om syn, reaktionstid m.m., som av praktiska skäl är omöjligt att använda i rättstillämpningen. Man lämnar då obeivrade ett stort antal fall där det faktiskt föreligger alkoholpåverkan och ökad olycksrisk. Detta är bl.a. orsaken till att man i allt fler länder har gått ifrån det system som uteslutande bygger på ett påverkansrekvisit och i stället har infört en promillelagstiftning med en fast promillegräns.
Även om det finns vissa skillnader mellan sjötrafik och vägtrafik finns ingen anledning att inte använda någon promillegräns i sjölagen.
Föreslagen lydelse av punkterna 1--3 i 325 a § komplicerar rättstillämpningen av bevisningen av sjöfylleribrott och -- enligt vår mening -- underlättas inte ansträngningarna att förbättra säkerheten till sjöss som har ett samband med fylleri i sjötrafik.
Vi tillstyrker regeringens proposition. Den bör dock så snart som möjligt kompletteras med promilleregler för sjöfarande. Ett underlag bör snarast beredas.
Hemställan
Med hänvisning till det anförda hemställs att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om promilleregler för sjöfarande.
Stockholm den 8 april 1991 Hans Göran Franck (s) Christina Pettersson (s) Ines Uusmann (s) Oskar Lindkvist (s)
Yrkanden (2)
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om promilleregler för sjöfarande.
- Behandlas i
- Utskottets förslag
- avslag
- Kammarens beslut
- = utskottet
- 1att riksdagen som sin mening ger regeringen till känna vad i motionen anförts om promilleregler för sjöfarande.
- Behandlas i
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
