Regeringens stöd till folkets resning mot regimen i Iran
Interpellation 2025/26:279 av Daniel Riazat (-)
Interpellationen är inlämnad
Händelser
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2026-01-12
- Överlämnad
- 2026-01-16
- Anmäld
- 2026-01-20
- Sista svarsdatum
- 2026-01-30
- Svarsdatum
- 2026-03-03
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
till Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M)
Sedan den brutala fundamentalistregimen tog över statsmakten i Iran 1979 efter att ha kuppat den folkliga revolutionen mot den dåvarande diktatorn tillika shahen av Iran har folket blivit utsatta för handlingar som endast går att beskriva som brott mot mänskligheten. Fängslanden, tortyr, förföljelse, diskriminering, massavrättningar och mycket annat har präglat samhället under de senaste 47 åren. Därtill har statsmakten genom en massiv ekonomisk korruption, kvotering i samhällets alla sektorer för regimtrogna och stölder från statskassan bidragit till att försämra ekonomin för en stor majoritet av befolkningen samt skapat massarbetslöshet. Västvärldens sanktioner, som främst drabbat folket, har också haft påverkan på ekonomin, men grundorsaken till de ekonomiska problemen i landet står regimen ansvariga för.
Utöver detta har allvarliga kränkningar av mänskliga rättigheter avlöst varandra år efter år där kvinnor och vissa folkgrupper varit särskilt utsatta, men där ingen kunnat gå säker. När folket reste sig emot regimen under parollen "Kvinna, liv, frihet" var det de största protesterna på decennier. Regimen slog ned protesterna, men de lyckades aldrig släcka lågan. Sedan december 2025 har folket rest sig igen. Denna gång är det från samhällets alla delar. Det som började som protester mot den ekonomiska situationen har blivit till landsomfattande protester. Från Kurdistan till Baluchistan och Teheran har folket rest sig för att säga att nog är nog. Internet och telefoni har fram till idag (den 12 januari 2026) varit helt nedstängt i över 80 timmar, och rapporterna som tar sig ut är få, men den samlade bedömningen av den information som kommit ut tyder på att antalet dödade är väldigt många och att tiotusentals har arresterats samt att regimen beordrat brutalitet och dödstraff för folket som är ute på gatorna och vill ha fred och demokrati.
Med anledning av det jag anfört ovan vill jag fråga utrikesminister Maria Malmer Stenergard:
- Vad avser ministern att göra för att stötta folkets resning mot regimen i Iran?
- På vilket sätt har ministern och regeringen varit engagerad i frågan om Iran sedan regimens nedslag mot "Kvinna, liv, frihet"-protesterna?
Intressenter
Frågeställare
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
