Daniel Riazat (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets
Stockholms län, plats 113
Född år
1991
Adress
Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm

Aktuella uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie

Utbildningsutskottet

Ledamot

Näringsutskottet

Suppleant

EU-nämnden

Suppleant

Ledamotsrådet

Suppleant

Alla uppdrag

Riksdagsledamot

Ordinarie
2014-09-29 – 2026-09-21

Utbildningsutskottet

Ledamot
2022-10-04 – 2026-09-21
Ledamot
2018-10-02 – 2022-09-26
Ledamot
2014-10-07 – 2018-09-24

Socialförsäkringsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2014-10-14 – 2018-09-24

Trafikutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26
Suppleant
2018-03-23 – 2018-09-24

Försvarsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Konstitutionsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Utrikesutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2020-09-03

Arbetsmarknadsutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Civilutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Finansutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Justitieutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Kulturutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Miljö- och jordbruksutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Näringsutskottet

Suppleant
2022-10-12 – 2026-09-21
Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Skatteutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

Socialutskottet

Suppleant
2020-03-18 – 2022-09-26

EU-nämnden

Suppleant
2018-10-16 –

Nordiska rådets svenska delegation

Ledamot
2018-10-09 – 2022-10-11

Ledamotsrådet

Suppleant
2022-10-12 –

Biografi

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

Uppdrag inom riksdag och regering

Riksdagsledamot 14–. Ledamot utbildningsutskottet 14–. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14–18, trafikutskottet 18, EU-nämnden 18– och näringsutskottet 22–. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18–22 och ledamotsrådet 22–.

Utbildning

Gymnasieskola, Falun, slutår 10. Studier på samhällsvetarprogrammet, Högskolan Dalarna.

Kommunala uppdrag

Kommunfullmäktig , Falun 10–14, 14 och 18. Ordförande, skolnämnden, Falun 11–13.

Uppdrag inom förenings- och näringsliv

Ordförande, Dalarna Mot Rasism 10–15 och ledamot 15–. Ledamot, Svenska stödkommittén för mänskliga rättigheter i Turkiet 15–.

Sagt och gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten. Innehållet är sorterat i datumordning, där det senaste visas högst upp.

  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Offentlighetsprincipen för fristående skolor

    Offentlighetsprincipen för fristående skolor

    Interpellation 2023/24:754 av Daniel Riazat (V)

    Interpellation 2023/24:754 Offentlighetsprincipen för fristående skolor av Daniel Riazat V till Statsrådet Lotta Edholm L Den 10 april gick Liberalernas partiledare tillika arbetsmarknadsminister Johan Pehrson ut i medierna och berättade att Liberalerna äntligen hade ändrat sig om att offentlighetsprincipen borde omfatta
    Inlämnad
    2024-05-15
    Svarsdatum
    2024-06-11
    Besvarare
    Statsrådet Lotta Edholm (L)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Offentlighetsprincipen i fristående skolor

    Offentlighetsprincipen i fristående skolor

    Interpellation 2023/24:751 av Linus Sköld (S)

    Interpellation 2023/24:751 Offentlighetsprincipen i fristående skolor av Linus Sköld S till Statsrådet Lotta Edholm L Den 10 april gick Liberalernas partiledare, arbetsmarknadsminister Johan Pehrson, ut i medierna och lät meddela att Liberalerna nu ändrat sig: Offentlighetsprincipen borde omfatta friskolorna. Den 11 april skrev
    Inlämnad
    2024-05-14
    Svarsdatum
    2024-06-11
    Besvarare
    Statsrådet Lotta Edholm (L)
  • Stillbild från Interpellationsdebatt: Offentlighetsprincipen i fristående skolor

    Offentlighetsprincipen i fristående skolor

    Interpellation 2023/24:750 av Camilla Hansén (MP)

    Interpellation 2023/24:750 Offentlighetsprincipen i fristående skolor av Camilla Hansén MP till Statsrådet Lotta Edholm L Den 10 april gick Liberalernas partiledare, arbetsmarknadsminister Johan Pehrson, ut i medierna och lät meddela att Liberalerna nu ändrat sig: Offentlighetsprincipen borde omfatta alla skolor, även
    Inlämnad
    2024-05-14
    Svarsdatum
    2024-06-11
    Besvarare
    Statsrådet Lotta Edholm (L)
  • Stillbild från Debatt om förslag: Vuxenutbildning

    Vuxenutbildning

    Betänkande 2023/24:UbU13

    Riksdagen sa nej till 60 förslag i motioner om vuxenutbildning från den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar exempelvis om utbudet och behovet av vuxenutbildning, yrkeshögskolan, validering, kvaliteten inom kommunal vuxenutbildning (komvux) och om utbildningen i svenska för invandrare (sfi).

    Riksdagen hänvisar bland annat till gällande bestämmelser och pågående arbete.

    Behandlade dokument
    31
    Förslagspunkter
    8
    Reservationer
    13 
    Anföranden och repliker
    11, 53 minuter
    Justering
    2024-05-02
    Bordläggning
    2024-05-22
    Debatt
    2024-05-23
    Beslut
    2024-05-29
  • Stillbild från Debatt om förslag: Lärare och elever

    Lärare och elever

    Betänkande 2023/24:UbU11

    Riksdagen sa nej till cirka 120 förslag om lärare och elever i motioner från den allmänna motionstiden 2023. Anledningen är bland annat att arbete pågår eller att åtgärder redan är vidtagna i de frågor som förslagen tar upp.

    Förslagen handlar exempelvis om skolans personal, registerkontroll, elevers hälsa och elever med särskilda behov.

    Behandlade dokument
    56
    Förslagspunkter
    15
    Reservationer
    31 
    Anföranden och repliker
    29, 108 minuter
    Justering
    2024-04-23
    Bordläggning
    2024-05-15
    Debatt
    2024-05-16
    Beslut
    2024-05-16
  • Stillbild från Debatt om förslag: Grundläggande om utbildning

    Grundläggande om utbildning

    Betänkande 2023/24:UbU10

    Riksdagen sa nej till de cirka 130 förslag i motioner som rör grundläggande frågor om utbildning från den allmänna motionstiden 2023. Förslagen handlar till exempel om skolans värdegrund, trygghet och studiero i skolan, betyg och bedömning, läromedel och skolbibliotek.

    Riksdagen hänvisar bland annat till gällande bestämmelser och att det redan pågår arbete inom de områden som motionerna tar upp.

    Behandlade dokument
    68
    Förslagspunkter
    16
    Reservationer
    26 
    Anföranden och repliker
    28, 104 minuter
    Justering
    2024-04-23
    Bordläggning
    2024-05-14
    Debatt
    2024-05-15
    Beslut
    2024-05-16
  • med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition

    Motion 2023/24:2891 av Nooshi Dadgostar m.fl. (V)

    Motion till riksdagen 2023/24:2891 av Nooshi Dadgostar m.fl. V med anledning av prop. 2023/24:100 2024 års ekonomiska vårproposition 1  Sammanfattning Sverige befinner sig i en lågkonjunktur. Delar av den svenska ekonomin går mycket svagt. Detta gäller inte minst för hushållen som är pressade av hög inflation och höga
    Inlämnad
    2024-04-29
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:FiU20
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Stillbild från Debatt om förslag: Övergripande skolfrågor

    Övergripande skolfrågor

    Betänkande 2023/24:UbU9

    Riksdagen sa nej till 135 förslag i motioner om övergripande skolfrågor från den allmänna motionstiden 2023. Anledningen är bland annat gällande bestämmelser och pågående utredningar.

    Förslagen handlar exempelvis om åtgärder för att höja kunskapsresultaten, ansvars- och resursfördelningen i skolväsendet och fristående skolor.

    Behandlade dokument
    45
    Förslagspunkter
    26
    Reservationer
    51 
    Anföranden och repliker
    51, 139 minuter
    Justering
    2024-04-09
    Bordläggning
    2024-04-23
    Debatt
    2024-04-24
    Beslut
    2024-04-24
  • Stillbild från Frågestund: Frågestund

    Frågestund

    Vid frågestunden svarar ministrarna i regeringen på frågor från riksdagsledamöterna direkt i kammaren. Frågor besvaras av: Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari L Skolminister Lotta Edholm L Justitieminister Gunnar Strömmer M Utbildningsminister Mats Persson L Klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari L besvarar
    Datum
    2024-04-18
  • med anledning av prop. 2023/24:119 Statens stöd till trossamfund och civilsamhället – enhetliga och rättssäkra villkor

    Motion 2023/24:2869 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

    Motion till riksdagen 2023/24:2869 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V med anledning av prop. 2023/24:119 Statens stöd till trossamfund och civilsamhället enhetliga och rättssäkra villkor 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stöd ska få lämnas till ett registrerat trossamfund
    Inlämnad
    2024-04-17
    Förslag
    5
    Utskottsberedning
    2023/24:KrU7
    Riksdagsbeslut
    (5 yrkanden): 5 avslag
  • med anledning av prop. 2023/24:83 Ersättning för höga sjuklönekostnader upphör

    Motion 2023/24:2839 av Isabell Mixter m.fl. (V)

    Motion till riksdagen 2023/24:2839 av Isabell Mixter m.fl. V med anledning av prop. 2023/24:83 Ersättning för höga sjuklönekostnader upphör Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2023/24:83 Ersättning för höga sjuklönekostnader upphör. Inledning Regeringen föreslår i propositionen att bestämmelserna
    Inlämnad
    2024-03-26
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:SfU16
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av prop. 2023/24:81 Begränsningar och kontroll i fråga om elektroniska kommunikationstjänster och besök på särskilda ungdomshem

    Motion 2023/24:2834 av Maj Karlsson m.fl. (V)

    Motion till riksdagen 2023/24:2834 av Maj Karlsson m.fl. V med anledning av prop. 2023/24:81 Begränsningar och kontroll i fråga om elektroniska kommunikationstjänster och besök på särskilda ungdomshem 1  Innehåll 1 Innehåll 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Barns och ungas placering i ett särskilt ungdomshem
    Inlämnad
    2024-03-21
    Förslag
    8
    Utskottsberedning
    2023/24:SoU25
    Riksdagsbeslut
    (8 yrkanden): 8 avslag
  • Stillbild från Debatt om förslag: Forskning

    Forskning

    Betänkande 2023/24:UbU15

    Riksdagen sa nej till 80 förslag i motioner om forskning från allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om forskningens frihet, fördelning av forskningsmedel och rymdverksamhet.

    Riksdagen hänvisar bland annat till gällande bestämmelser och pågående arbete.

    Behandlade dokument
    46
    Förslagspunkter
    7
    Reservationer
    12 
    Anföranden och repliker
    32, 100 minuter
    Justering
    2024-02-13
    Bordläggning
    2024-03-05
    Debatt
    2024-03-06
    Beslut
    2024-03-06
  • Stillbild från Debatt om förslag: Studiestöd

    Studiestöd

    Betänkande 2023/24:UbU7

    Riksdagen sa nej till cirka 30 förslag om studiestöd. Motionerna handlar om bland annat villkoren inom studiestödssystemet, studiemedel för omställning, vidareutbildning och avskrivning av studielån. Förslagen har inkommit under den allmänna motionstiden 2023. Riksdagen hänvisar bland annat till gällande bestämmelser, pågående arbete och vidtagna åtgärder.

    Behandlade dokument
    19
    Förslagspunkter
    4
    Reservationer
    Anföranden och repliker
    16, 58 minuter
    Justering
    2024-01-23
    Bordläggning
    2024-03-05
    Debatt
    2024-03-06
    Beslut
    2024-03-06
  • Stillbild från Debatt om förslag: Gymnasieskolan

    Gymnasieskolan

    Betänkande 2023/24:UbU12

    Riksdagen sa nej till 57 förslag i motioner om gymnasieskolan från den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om utbildning i gymnasieskolan samt om studie- och yrkesvägledning och drogtester i skolväsendet.

    Riksdagen hänvisar bland annat till pågående utredningar.

    Behandlade dokument
    36
    Förslagspunkter
    10
    Reservationer
    10 
    Anföranden och repliker
    19, 77 minuter
    Justering
    2024-02-06
    Bordläggning
    2024-02-27
    Debatt
    2024-02-28
    Beslut
    2024-02-28
  • Stillbild från Debatt om förslag: Förskolan

    Förskolan

    Betänkande 2023/24:UbU8

    Riksdagen sa nej till cirka 40 förslag i motioner om förskolan från den allmänna motionstiden 2023.

    Motionerna handlar bland annat om kvalitet och förutsättningar i förskolan, om deltagande i förskola och annan pedagogisk verksamhet.

    Riksdagen hänvisar bland annat till gällande bestämmelser och pågående utredningar.

    Behandlade dokument
    21
    Förslagspunkter
    7
    Reservationer
    12 
    Anföranden och repliker
    11, 62 minuter
    Justering
    2024-02-06
    Bordläggning
    2024-02-27
    Debatt
    2024-02-28
    Beslut
    2024-02-28
  • Stillbild från Utrikespolitisk debatt: Utrikespolitisk debatt

    Utrikespolitisk debatt

    Den 14 februari är det utrikespolitisk debatt i riksdagen. Utrikesminister Tobias Billström M inleder debatten med att presentera regeringens utrikesdeklaration, det vill säga regeringens mål och prioriteringar för utrikespolitiken. Den utrikespolitiska debatten äger rum en gång om året i februari varje år. Då presenterar
    Datum
    2024-02-14
  • med anledning av prop. 2023/24:53 Åtgärder för att stärka konsumentskyddet och bekämpa kriminell verksamhet i samband med spel om pengar

    Motion 2023/24:2803 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. (V)

    Motion till riksdagen 2023/24:2803 av Vasiliki Tsouplaki m.fl. V med anledning av prop. 2023/24:53 Åtgärder för att stärka konsumentskyddet och bekämpa kriminell verksamhet i samband med spel om pengar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen snarast bör återkomma
    Inlämnad
    2024-01-18
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:KrU9
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • med anledning av skr. 2023/24:48 Riksrevisionens rapport om statens arbete med väntetider i vården

    Motion 2023/24:2802 av Karin Rågsjö m.fl. (V)

    Motion till riksdagen 2023/24:2802 av Karin Rågsjö m.fl. V med anledning av skr. 2023/24:48 Riksrevisionens rapport om statens arbete med väntetider i vården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge en lämplig myndighet i uppdrag att kvantitativt undersöka
    Inlämnad
    2024-01-18
    Förslag
    1
    Utskottsberedning
    2023/24:SoU8
    Riksdagsbeslut
    (1 yrkande): 1 avslag
  • Stillbild från Särskild debatt: Särskild debatt med anledning av resultatet i den senaste Pisa-undersökningen

    Särskild debatt med anledning av resultatet i den senaste Pisa-undersökningen

    Tisdagen den 16 januari håller riksdagen en särskild debatt med anledning av resultatet i den senaste Pisa-undersökningen. Debatten har begärts av Liberalerna. Från regeringen deltar skolminister Lotta Edholm LDen särskilda debatten går att se direkt och i efterhand via webb-tv.
    Datum
    2024-01-16

Filter