Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
1. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om nationella informationskampanjer för främjandet av folkhälsa och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Socialutskottet Betänkande 2021/22:SoU16 Utskottets förslag: Kammarens beslut:
2. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sprida evidensbaserade folkhälsofrämjande projekt och tillkännager detta för regeringen.
3. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att barns närmiljö utformas så att den främjar rörelse och fysisk aktivitet och tillkännager detta för regeringen.
4. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett fritidskort för alla barn mellan årskurs 2 och 9 och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Socialutskottet Betänkande 2021/22:SoU18 Utskottets förslag: Kammarens beslut:
5. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en nationell handlingsplan mot barnfetma utifrån projektet Prevention barnfetma och tillkännager detta för regeringen.
6. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Statistiska centralbyrån i uppdrag att bistå projektet Prevention barnfetma med relevant datainhämtning och tillkännager detta för regeringen.
7. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av att stärka det civila samhällets aktiviteter som främjar fysisk aktivitet för personer med funktionsnedsättning och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Kulturutskottet Betänkande 2021/22:KrU1 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
8. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda möjligheten till ett bredare ekonomiskt incitament för träning än friskvårdsbidraget och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Skatteutskottet Betänkande 2021/22:SkU13 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
9. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kvalitetssäkra fysisk aktivitet på recept (FaR) och tillkännager detta för regeringen.
10. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att FaR bör inkluderas i högkostnadsskyddet för läkemedel och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Socialutskottet Betänkande 2021/22:SoU11 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
11. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram och genomföra en nationell hälsofrämjande strategi som inkluderar psykisk ohälsa och suicidprevention och tillkännager detta för regeringen.
12. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en ny nationell strategi för att förebygga och behandla kroniska sjukdomar och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Socialutskottet Betänkande 2021/22:SoU14 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
13. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka tandhälsan för barn och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Socialutskottet Betänkande 2021/22:SoU15 Utskottets förslag: Kammarens beslut:
14. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att ge kvinnor som lever med hiv och föder barn merkostnadsersättning för modersmjölksersättning och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Socialförsäkringsutskottet Betänkande 2021/22:SfU18 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
15. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förstärkt nationell kontroll och reglering av kosttillskott och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Miljö- och jordbruksutskottet Betänkande 2021/22:MJU14 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
16. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om obligatoriska hälsosamtal för asylsökande och nyanlända och tillkännager detta för regeringen.
Behandlas i Socialförsäkringsutskottet Betänkande 2021/22:SfU20 Utskottets förslag: Avslag Kammarens beslut: Avslag
17. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se det civila samhället som en bärande aktör i folkhälsoarbetet och tillkännager detta för regeringen.