Utskott föreslår ja till slopat krav på introduktionsutbildning för övningskörning
Publicerad:
Enligt ett förslag från regeringen ska blivande bilförare inte längre behöva gå en introduktionskurs för att börja övningsköra. Trafikutskottet ställer sig bakom förslaget och föreslår att riksdagen säger ja till det. Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Centerpartiet och Miljöpartiet framför synpunkter på förslaget.
Sedan 2006 är det krav på att gå en introduktionskurs för att få börja övningsköra privat för B-körkort. Kursen, som anordnas av trafikskolor, är obligatorisk för både elever och handledare och infördes bland annat för att komma till rätta med brister i övningskörningens planering, struktur och innehåll.
Liten eller ingen effekt av kurserna
Förslaget att ta bort kravet på att gå en introduktionskurs har sin grund i den översyn av förarutbildningen som Transportstyrelsen presenterade 2024. Översynen gjordes bland annat på grund av att andelen som klarat förarprovet sjunkit under några år.
En av slutsatserna blev att kursen har haft liten eller ingen effekt på strukturen, innehållet och omfattningen i övningskörningen. Därför var ett av Transportstyrelsens förslag att ta bort kravet på att gå den.
Bra för elevernas mängdträning
Trafikutskottet föreslår att riksdagen säger ja till regeringens förslag att slopa kravet på introduktionskurs.
Liksom regeringen framhåller utskottet att det är viktigt att förarutbildningen är effektiv och ändamålsenlig. Utskottet pekar också på Transportstyrelsens och regeringens argument att ett slopat krav gör det enklare för blivande förare att övningsköra privat med flera handledare. Det ökar i sin tur möjligheterna till mängdträning och medför att de blivande förarna kan komma bättre förberedda till förarprovet.
Lagändringen föreslås börja gälla den 1 augusti 2026.
Synpunkter från fyra partier
Samtliga partier ställer sig bakom förslaget om lagändring men fyra partier har lämnat synpunkter på förslaget i reservationer samt i ett särskilt yttrande:
Vänsterpartiet, Centerpartiet och Miljöpartiet framhåller att det slopade kravet på introduktionskurs enligt deras mening inte är en lösning på bristande kvalitet i utbildningarna. De ser inte heller att ökad mängdträning per automatik blir en följd av förändringen och vill därför att regeringen inom fem år ska återkomma med en analys av lagändringens konsekvenser.
Vänsterpartiet och Miljöpartiet noterar att Transportstyrelsen har lagt fram flera förslag i sin översyn som skulle kompensera för exempelvis den uteblivna handledarutbildningen. De konstaterar vidare att regeringen inte har tagit med dem i sitt förslag. Med anledning av bland annat detta ser partierna ett behov av en statlig offentlig utredning om hur förarutbildningen kan omformas och förbättras, baserat på Transportstyrelsens förslag.
Även Socialdemokraterna konstaterar att regeringen inte har inkluderat Transportstyrelsens övriga förslagna åtgärder i sitt förslag. Partiet skriver i ett särskilt yttrande att de därför förutsätter att regeringen säkerställer en konsekvent uppföljning av reformen för att kunna bedöma dess effekter på trafiksäkerheten.
Planerad dag för debatt och beslut
Planerad dag för debatt och beslut är onsdagen den 22 april. Debatt och beslut sänds via riksdagens webb-tv och går att se direkt eller i efterhand.
Ledamöter
Dokument
Trafikutskottets betänkande 2025/26:TU16 Slopat krav på introduktionsutbildning för övningskörning
Kontaktperson för media
Cecilia Forsberg, föredragande trafikutskottet, telefon: 08-786 53 40, e-post: cecilia.forsberg@riksdagen.se
Om utskottens förslag till beslut
Innan riksdagen fattar beslut i en fråga behandlas den först i något av riksdagens utskott. Utskottet lämnar sitt förslag till beslut utifrån vad majoriteten av ledamöterna i utskottet tycker. De som inte håller med får lämna invändningar, i form av så kallade reservationer. Riksdagen beslutar oftast som utskotten föreslår, men ibland får en reservation fler röster.