Mats Odell(KD)

Mats Odell (KD)

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Ekonom
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • 2013-01-02 - 2014-09-29
    • 2010-10-06 - 2012-10-14
    • 2006-10-02 - 2006-10-05
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • 1998-10-05 - 2002-09-30
    • 1994-10-08 - 1998-10-05
    • 1991-09-30 - 1991-10-04
    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • 2012-10-15 - 2013-01-01
    • 2010-10-04 - 2010-10-05
    • 2006-10-06 - 2010-10-04
    • 1994-10-03 - 1994-10-07
    • 1991-10-05 - 1994-10-03
    • Alf Svensson

    • Ersättare 1988-02-01 - 1988-03-01
    • Kristdemokraterna

    • Gruppledare 2010-10-07 - 2012-02-20
    • Näringsutskottet

    • Ordförande 2013-01-02 - 2014-09-29
    • Ledamot 2012-10-04 - 2013-01-01
    • Ordförande 2010-10-12 - 2012-10-03
    • Ledamot 2010-10-12 - 2010-10-12
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Vice ordförande 1998-10-13 - 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 - 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 - 1988-03-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-02-01 - 1988-03-01
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 - 2004-04-29
    • Suppleant 2002-10-15 - 2004-05-04
    • Suppleant 1988-02-01 - 1988-03-01
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-12-15 - 1998-10-04
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 - 2003-11-20
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2000-02-01 - 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-13 - 2000-01-31
    • Ledamot 1995-01-01 - 1995-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 - 2012-05-07
    • Ledamot 2002-10-15 - 2006-10-16
    • Ledamot 1998-10-20 - 2002-10-14
    • Ledamot 1991-10-15 - 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2002-10-15 - 2006-10-16
    • Ledamot 1998-12-02 - 2002-10-14
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2010-10-12 - 2012-05-07
    • Valberedningen

    • Ledamot 2010-10-12 - 2014-09-29
    • Suppleant 2002-09-30 - 2006-10-02
    • Finansdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 - 2010-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Företagens sjuklöneansvar

Motion 2013/14:Sf338 av Mats Odell (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf338 av Mats Odell (KD) Företagens sjuklöneansvar KD685 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda möjligheterna att reducera företagens sjuklöneansvar. Motivering Kristdemokraterna slår vakt om ett starkt


Utskottsberedning: 2013/14:SfU1
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf338 av Mats Odell (KD) (doc, 54 kB)

Krafttag mot barnsexhandel

Motion 2013/14:Ju388 av Mats Odell (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju388 av Mats Odell (KD) Krafttag mot barnsexhandel KD683 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör uppdra åt berörda myndigheter att i samarbete med det civila samhället verka för att förhindra betalningar


Utskottsberedning: 2013/14:FiU22 2013/14:JuU1 2013/14:UbU13
Riksdagsbeslut (3 förslag): 3 avslag

Motion 2013/14:Ju388 av Mats Odell (KD) (doc, 63 kB)

Arbetsgivaravgifter

Motion 2013/14:Sf337 av Mats Odell (KD)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf337 av Mats Odell (KD) Arbetsgivaravgifter Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över arbetsgivaravgifterna för små och medelstora företag. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2013/14:SfU5 2013/14:SkU20
Riksdagsbeslut (3 förslag): 3 avslag

Motion 2013/14:Sf337 av Mats Odell (KD) (doc, 58 kB)