Magnus Manhammar (S)

Magnus Manhammar (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 62
Född år 1980
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.manhammar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 14- och arbetsmarknadsutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Antisemitism

Skriftlig fråga 2017/18:499 av Magnus Manhammar (S)

Fråga 2017/18:499 Antisemitism av Magnus Manhammar (S) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) De antisemitiska attackerna har kulminerat i Sverige under senhösten. Efter Donald Trumps beslut att flytta den amerikanska ambassaden till Jerusalem har synagogan i Göteborg utsatts för en brandattack, och den

Inlämnad: 2017-12-15 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:499 av Magnus Manhammar (S) (pdf, 83 kB)

Sandsugningen i Östersjön

Skriftlig fråga 2017/18:454 av Magnus Manhammar (S)

Fråga 2017/18:454 Sandsugningen i Östersjön av Magnus Manhammar (S) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Sveriges geologiska undersökning (SGU) har på regeringens uppdrag undersökt möjligheterna att sandsuga i svenska vatten och föreslår möjlig utvinning ur sandrev utanför Falsterbo, Ystad och Karlskrona samt i

Inlämnad: 2017-12-11 Svarsdatum: 2017-12-27 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:454 av Magnus Manhammar (S) (pdf, 88 kB)

Erkänn det kurdiska folkets rätt till självbestämmande

Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. S Erkänn det kurdiska folkets rätt till självbestämmande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska erkänna det kurdiska folkets rätt till självbestämmande och tillkännager detta för regeringen. Kurder


Utskottsberedning: 2017/18:UU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) (docx, 66 kB) Motion 2017/18:2635 av Lawen Redar m.fl. (S) (pdf, 106 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.