Louise Edlind-Friberg(FP)

Louise Edlind-Friberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms kommun
Titel Skådespelare
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-01-01 – 2006-10-02
    • Ersättare 2003-02-24 – 2003-04-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2003-03-03 – 2003-04-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-03-03 – 2003-04-06
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-01-01 – 2006-03-09
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 

med anledning av prop. 2005/06:192 Lära, växa, förändra – Regeringens folkbildningsproposition

Motion 2005/06:Kr40 av Lennart Kollmats m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om bidrag till de centrala amatörkulturorganisationerna. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att folkbildningsanslaget inte skall användas till att finansiera forskning


Utskottsberedning: 2005/06:KrU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Kr40 av Lennart Kollmats m.fl. (fp) (doc, 41 kB)

med anledning av prop. 2005/06:112 Viktigare än någonsin! Radio och TV i allmänhetens tjänst 2007–2012

Motion 2005/06:Kr33 av Lennart Kollmats m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att flytta fokus från organisation till public service-funktion. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att direkt sponsring över huvud taget inte skall förekomma i public


Utskottsberedning: 2005/06:KrU28
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2005/06:Kr33 av Lennart Kollmats m.fl. (fp) (doc, 54 kB)

med anledning av prop. 2005/06:147 Lag om tillståndsplikt för vissa kampsportsmatcher

Motion 2005/06:Kr18 av Lennart Kollmats m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om goda relationer med idrottens organisationer och vikten av ett tydligt, enkelt och snabbt tillståndsförfarande för omfattade idrotter. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2005/06:KrU29
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:Kr18 av Lennart Kollmats m.fl. (fp) (doc, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.