Lars Ohly(V)

Lars Ohly (V)

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Tågmästare
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • 2010-10-04 - 2014-09-29
    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • 1998-10-05 - 2002-09-30
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2010-10-04 - 2010-10-04
    • Partiledare 2004-02-20 - 2012-01-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-26 - 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 - 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-26 - 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 - 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2012-03-02 - 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2013-12-12 - 2014-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2003-06-11 - 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 - 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 - 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 - 2002-01-18
    • Deputerad 1999-03-23 - 1999-09-13
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 - 2003-11-20
    • Deputerad 2002-04-18 - 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 - 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 - 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2012-01-26 - 2014-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 - 2004-04-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 - 2012-02-13
    • Ledamot 2006-10-17 - 2010-10-19
    • Ledamot 2002-10-15 - 2006-10-16
    • Ledamot 1998-10-20 - 2002-10-14
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2002-10-15 - 2004-03-23
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2010-10-12 - 2012-02-13
    • Suppleant 2006-10-10 - 2010-10-12
    • Ledamot 2004-05-05 - 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-20 - 2004-05-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2011-10-12 - 2012-03-19
    • Suppleant 2010-10-19 - 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 - 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-16 - 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott

Motion 2013/14:Ju31 av Lena Olsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ju31 av Lena Olsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2013/14:237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott 201314V077 med anledning av proposition 2013 14 237 Hemliga tvångsmedel mot allvarliga brott Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad


Utskottsberedning: 2014/15:JuU2
Riksdagsbeslut (8 förslag): 4 avslag, , 4 förslag saknar beslutsinformation

Motion 2013/14:Ju31 av Lena Olsson m.fl. (V) (doc, 52 kB)