Ewa Larsson (MP)

Ewa Larsson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel samhällsvetare, Waldorflärare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2003-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2003-01-23 – 2003-06-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2003-01-23 – 2003-06-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2003-01-24 – 2003-06-30
    • Suppleant 1994-11-28 – 1998-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-11-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2000-10-19 – 2002-09-30
    • Suppleant 1998-10-20 – 2000-10-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

polisens tolkning och tillämpning av kollektivt avlägsnande

Skriftlig fråga 2002/03:1202 av Larsson, Ewa (mp)

den 1 juli Fråga 2002/03:1202 av Ewa Larsson (mp) till justitieminister Thomas Bodström om polisens tolkning och tillämpning av kollektivt avlägsnande Polislagen ger polisen befogenheter att tillfälligt avvisa eller avlägsna enskilda individer, åskådare och deltagare i en allmän sammankomst eller offentlig

Inlämnad: 2003-07-01 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Vattenfall och omställning av energisystemet

Skriftlig fråga 2002/03:1171 av Larsson, Ewa (mp)

den 23 juni Fråga 2002/03:1171 av Ewa Larsson (mp) till näringsminister Leif Pagrotsky om Vattenfall och omställning av energisystemet Den 5 juni beslutade riksdagen att pricka förre chefen för Näringsdepartementet Björn Rosengren för bristande styrning av Vattenfall. Bakgrunden är 1997 års energiöverenskommelse

Inlämnad: 2003-06-23 Besvarare: Leif Pagrotsky (S)

ansvar i public service

Skriftlig fråga 2002/03:895 av Larsson, Ewa (mp)

den 8 maj Fråga 2002/03:895 av Ewa Larsson (mp) till kulturminister Marita Ulvskog om ansvar i public service De tre programbolagen Utbildningsradion, UR, Sveriges Television, SVT, och Sveriges Radio, SR, bildar tillsammans det vi brukar kalla public service , eller på svenska allmänhetens radio och

Inlämnad: 2003-05-08 Besvarare: Marita Ulvskog (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.