Caroline Szyber (KD)

Caroline Szyber (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 208
Titel Jurist.
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866631
E-post caroline.szyber[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ordförande
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-03-01 – 2014-09-29
    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2013-08-21
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2013-08-22 – 2014-02-28
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-05-01 – 2018-09-24
    • Ledig 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2016-10-10
    • Civilutskottet

    • Ordförande 2017-05-01 – 2018-09-24
    • Ledamot 2016-10-11 – 2017-04-30
    • Ordförande 2014-10-07 – 2016-10-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 –
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-10-07

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-140929). Ledamot justitieutskottet 10-14 och ordförande civilutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 10-, EU-nämnden 10- och justitieutskottet 14-. Ledamot Svensk-israelska parlamentariska vänskapsföreningen, Svensk-vitryska nätverket, Burmagruppen, Kurdiskt nätverk, Ordförande Svensk-taiwanesiska parlamentarikerförbundet.
  • Utbildning

    Jur.kand. Stockholms universitet 06. Fil.mag. statsvetenskap, Lunds universitet 06.
  • Anställningar

    Jurist, advokatbyrå i Stockholm 06-07. Politiskt sakkunnig, Kristdemokraternas riksdagskansli 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Vapenexportkontrollrådet 11. Ledamot, Kronofogdens insynsråd 14-. Ledamot, Domstolsverkets insynsråd 11-. Ledamot, Boverkets insynsråd 15-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Bostadspolitisk talesperson för Kristdemokraterna. Ledamot, Internationella juristkommissionen 03-07, ordförande 07-09, sammankallande i valberedningen 10-12. Ledamot, distriktsstyrelsen för Kristdemokraterna, Stockholm 08-. Ledamot Action Aid 10-14. Vice ordförande, Östermalms lokalavdelning 09-. Distriktsordförande, Kristdemokraterna Stockholm 11-15, ledamot i partistyrelsen 14-.
  • Bostadsort

    Stockholm

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av regeringens proposition 2017/18:266 En ny regional planering

Motion 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. (C, KD, M)

Motion till riksdagen 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. C, KD, M med anledning av regeringens proposition 2017/18:266 En ny regional planering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen vidareutvecklar reformen och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2018-06-18

Motion 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. (C, KD, M) (docx, 72 kB) Motion 2017/18:4202 av Ola Johansson m.fl. (C, KD, M) (pdf, 70 kB)

Fastighetsförsäkringar

Skriftlig fråga 2017/18:1306 av Caroline Szyber (KD)

Fråga 2017/18:1306 Fastighetsförsäkringar av Caroline Szyber KD till Statsrådet Heléne Fritzon S I samband med att anvisningslagen trädde i kraft den 1 mars 2016 blev alla kommuner skyldiga att efter anvisning ta emot nyanlända för bosättning. För många kommuner innebar uppgiften att tillhandahålla bostäder åt nyanlända

Inlämnad: 2018-05-16 Svarsdatum: 2018-05-23 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1306 av Caroline Szyber (KD) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 - Ny möjlighet till uppehållstillstånd

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. KD med anledning av prop. 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2017/18:252 Extra ändringsbudget för 2018 Ny möjlighet till uppehållstillstånd. Propositionen i korthet


Utskottsberedning: 2017/18:FiU49
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (docx, 69 kB) Motion 2017/18:4180 av Aron Modig m.fl. (KD) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.