Barbro Andersson Öhrn (S)

Barbro Andersson Öhrn (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel kontorist
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Ordinarie 1989-10-04 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1991-10-04
    • Ersättare 1988-10-03 – 1989-10-03
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-12-02 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hastighetsbekämpning och ökad säkerhet i trafiken

Motion 2001/02:T418 av Sylvia Lindgren och Barbro Andersson Öhrn (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T418 av Sylvia Lindgren och Barbro Andersson Öhrn s Hastighetsbekämpning och ökad säkerhet i trafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att den automatiska hastighetsövervakningen skall utökas i syfte att minska stressen


Utskottsberedning: 2001/02:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Andelen kvinnor i privata bolagsstyrelser

Motion 2001/02:L339 av Sylvia Lindgren och Barbro Andersson Öhrn (s)

Motion till riksdagen 2001/02:L339 av Sylvia Lindgren och Barbro Andersson Öhrn s Andelen kvinnor i privata bolagsstyrelser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av att öka andelen kvinnor i privata bolagsstyrelser. Motivering Sverige betraktas


Utskottsberedning: 2001/02:LU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Fristående skolor

Motion 2000/01:Ub301 av Barbro Andersson Öhrn m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub301 av Andersson Öhrn, Barbro s Fristående skolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförts om en översyn av skollagen och regelsystemet för de fristående skolorna. Motivering En av Skolverket godkänd fristående skola har


Utskottsberedning: -2000/01:UbU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.