Anna König Jerlmyr(M)

Anna König Jerlmyr (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Kommunikationskonsult
Född år 1978

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-11-24 – 2010-10-19
    • Ledig 2009-04-21 – 2009-11-23
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2009-04-20
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-19
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:AU14 31 maj 2007 Bättre möjligheter till tidsbegränsad anställning
Debatt om förslag 2006/07:AU1 20 december 2006 Utgiftsområdena 13 Arbetsmarknad och 14 Arbetsliv
Interpellationsdebatt 2006/07:74 av Johansson, Bengt-Anders (m) 30 november 2006 Krav på kollektivavtal
Frågestund 30 november 2006 Frågestund

Instiftande av svenskt modeexportpris

Skriftlig fråga 2008/09:576 av König Jerlmyr, Anna (m)

den 6 februari Fråga 2008/09:576 Instiftande av svenskt modeexportpris av Anna König Jerlmyr (m) till statsrådet Ewa Björling (m) I samband med att Stockholm Fashion Week arrangeras finns det tillfälle att uppmärksamma svenskt mode och dess betydelse för tillväxt och sysselsättning. Modeindustrin

Inlämnad: 2009-02-06 Besvarare: Ewa Björling (M)

Statligt studiestöd

Skriftlig fråga 2008/09:161 av König Jerlmyr, Anna (m)

den 27 oktober Fråga 2008/09:161 Statligt studiestöd av Anna König Jerlmyr (m) till statsrådet Lars Leijonborg (fp) För närvarande förbereds en efterlängtad proposition på Utbildningsdepartementet som kommer att främja yrkeshögskolan. Sverige behöver fler med kvalificerade yrkesutbildningar

Inlämnad: 2008-10-27 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Fribelopp för lånedelen i studiemedlet

Motion 2008/09:Ub443 av Anna König Jerlmyr (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub443 av Anna König Jerlmyr (m) Fribelopp för lånedelen i studiemedlet m1555 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om fribeloppet avseende lånedelen i studiemedlet. Motivering Fribeloppet är den maximala inkomsten


Utskottsberedning: 2008/09:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub443 av Anna König Jerlmyr (m) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.