Alkobommar vid de svenska hamnarna

Interpellationsdebatt 26 april 2016
poster
  • Bädda in video
  • Ladda ner

Protokoll från debatten

Anföranden: 1

Anf. 82 Statsrådet Anna Johansson (S)

Herr talman! Lars-Axel Nordell har frågat mig hur jag och regeringen kommer att gå vidare med införandet av automatiska alkotester av förare som anländer till svenska hamnar.

Regeringen beslutade den 14 april 2016 att ge Trafikverket i uppdrag att förbereda införandet av anläggningar för nykterhetskontroll, så kallade alkobommar, i tre till fem hamnar som bedöms lämpliga för detta. I uppdraget ingår att identifiera och föreslå tre till fem lämpliga hamnar utifrån trafikvolym, kostnader, infrastruktur och kontrollsituation, samt med hänsyn till rådande konkurrensförhållanden för hamnarna. I uppdraget ingår även att förbereda upphandling av anläggningar för nykterhetskontroller

Polismyndigheten, Tullverket och Kustbevakningen ska för uppdragets genomförande bidra med kunskap och erfarenheter utifrån sina respektive sakområden, i syfte att åstadkomma goda och effektiva lösningar för en nyktrare trafik.

Förste vice talmannen konstaterade att interpellanten inte var närvarande i kammaren och förklarade överläggningen avslutad.

Interpellation 2015/16:546 Alkobommar vid de svenska hamnarna

av Lars-Axel Nordell (KD)

till Statsrådet Anna Johansson (S)

 

Under perioden 2013–2015 har försöksverksamhet med automatiska nykterhetskontroller genomförts vid hamnar i Stockholm och Göteborg. I detta försöksprojekt har antalet rattfyllerister mer än halverats. De förare som varit påverkade när de kört av färjan har stoppats och lagförts. Under projektets gång kunde man i Stockholms frihamn se en successiv minskning av rattfylleriet. Vid försöksperiodens början var andelen alkoholpåverkade bland dem som körde av färjan fyra gånger högre än genomsnittet i den svenska vägtrafiken vid slumpmässiga kontroller. Under hösten 2015 var andelen nere på mindre än hälften av den ursprungliga.

Alkobommarna fyller därför (minst) två syften: att minska andelen som försöker köra ut på de svenska vägarna med alkohol i kroppen och att stoppa dem som ändå försöker.

I november 2015 presenterade Trafikverket en utredning om införande av automatiska nykterhetskontroller vid Sveriges hamnar. Tyvärr kan man peka på flera svagheter i denna utredning.

Motorförarnas helnykterhetsförbund (MHF) har i en skrivelse redogjort för hur det med relativt små åtgärder är möjligt att införa automatiska nykterhetskontroller vid hamnarna.

Om man använder samma struktur som vid försöksprojekten i Stockholm och Göteborg skulle den automatiska nykterhetskontrollen enbart aktiveras när lediga myndighetsresurser finns inom kontrollstationens upptagningsområde. Därigenom blir verksamheten mycket kostnadseffektiv, och man behöver inte ha resurser på plats.

I takt med att kontrollerna i sig leder till minskat antal alkoholpåverkade bilförare minskar resursbehovet ytterligare.

Ett permanent införande av alkobommar vid hamnarna bör genomföras så att man undviker ”läckage”, det vill säga att rattonyktra förare i stället väljer att anlöpa hamnar utan alkobommar. Därför bör bommarna införas i alla större hamnar med internationell trafik. Det finns omkring 20 sådana hamnar i Sverige. MHF har ett förslag på vilka hamnar som bör ges högst prioritet och därför vara först med att utrustas med alkobommar.

Jag vill fråga statsrådet Anna Johansson:

 

Hur kommer statsrådet och regeringen att gå vidare med införandet av automatiska alkotester av förare som anländer till svenska hamnar?