Ulf Kristersson (M)

Ulf Kristersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 50
Titel Civilekonom.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864288
E-post ulf.kristersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Moderaterna

    • Partiledare
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2022-09-26
    • Ledig 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 1994-10-03 – 2000-04-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1994-10-03
    • Moderaterna

    • Partiledare 2017-10-01 –
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-10-07 – 2014-12-15
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Vice ordförande 2014-12-19 – 2017-10-10
    • Ledamot 2014-12-15 – 2014-12-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-04-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2017-11-22 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2017-12-14 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2017-12-14 – 2018-10-09
    • Socialdepartementet

    • Statsråd 2010-10-06 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 91-00 och 14- (statsrådsersättare 911005-941003). Ledamot socialförsäkringsutskottet 94-00. Vice ordförande finansutskottet 14-17 och arbetsmarknadsutskottet 14. Suppleant socialförsäkringsutskottet 91-94, utbildningsutskottet 91-98 och arbetsmarknadsutskottet 95-98. Ledamot Utrikesnämnden 17- och krigsdelegationen 17-. Suppleant Riksdagens revisorer 94-00. Partiledare Moderaterna 17-. Statsråd (socialförsäkringsminister), Socialdepartementet 101006-141003.
  • Föräldrar

    Fil.kand. Lars Kristersson och adjunkten Karin Axelsson.
  • Utbildning

    Gymnasieexamen, S:t Eskils skola, Eskilstuna 83. Värnplikt som plutonchef, S 1, Enköping 83-84. Ekonomexamen, Uppsala universitet 85-88.
  • Anställningar

    Chef public affairs/informationsdirektör, Connecta/Adcore-koncernen 00-01. Kommunikationskonsult, Nextwork AB 01-02. Marknadschef, näringslivets tankesmedja Timbro 95-98.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Premiepensionsmyndigheten 99. Ledamot, Kommittén för översyn av studiestödssystemet 95-96.
  • Kommunala uppdrag

    Finanskommunalråd, Strängnäs 02-06. Socialborgarråd, Stockholm 06-10.
  • Litteratur

    Klyftan mellan väljare och valda (88), Generationskriget (93, tillsammans med andra), Det socialpolitiska arvet (94), Non-working generation (94) och Ett brutet löfte (95, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Sveriges roll i världen

Motion 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. M Sveriges roll i världen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges engagemang i världen ska präglas av en sammanhållen linje och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: FöU NU UU

Motion 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 85 kB) Motion 2020/21:3367 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 133 kB)

Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård

Motion 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. M Trygg och tillgänglig hälso- och sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ta fram en samlad nationell handlingsplan avseende testning, smittspårning och isolering och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 100 kB) Motion 2020/21:3369 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 185 kB)

Jämställdhet - en frihetsfråga

Motion 2020/21:3366 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3366 av Ulf Kristersson m.fl. M Jämställdhet en frihetsfråga Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tydligare drivkrafter till arbete i bidragssystemen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: AU KrU SfU SkU SoU UbU 2020/21:JuU27

Motion 2020/21:3366 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 98 kB) Motion 2020/21:3366 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 166 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se